Az Iszlám Államnak három-négyezer harcosa lehet Rakkában. Folyamatosan építik védelmi rendszerüket a várható ostromra készülve, a koalíciós légierő viszont folyamatosan bombázza az erődítéseket - mondta Ryan Dillon ezredes a Reuters hírügynökségnek telefonon nyilatkozva Bagdadból.
A kurd és arab fegyveresekből álló Szíriai Demokratikus Erők november óta több fázisban szűkíti a hurkot. A lázadók a múlt héten elfoglalták a Rakkától 50 kilométerrel nyugatra fekvő Tabkát, és a gyűrűnek a Rakkához legközelebb lévő pontján már csak négy kilométerre vannak a várostól.
A szóvivő szerint a legutóbbi műveletek során a lázadók alig ütköztek ellenállásba.
A Szíriai Demokratikus Erők ernyőszervezet, amelynek tagja a Népvédelmi Erők (YPG) nevű kurd milícia is, és az YPG a múlt héten azt közölte, számításuk szerint az eredeti tervhez képest mintegy két hónapos csúszással,
a nyár elején tudják megindítani a végső támadást Rakka ellen.
Ryan Dillon szóvivő ere úgy reagált, hogy nem akarja időkeretbe szorítani a műveleteket.
Joe Dunford tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke egy Brüsszelből hazafelé tartó repülőgépen közölte újságírókkal, hogy az Egyesült Államok fel fogja vetni a NATO-ban: az észak-atlanti szervezet az Iszlám Állam legyőzése után, hosszabb távon tartson fenn egy kiképzőmissziót Irakban. Haider al-Abádi iraki miniszterelnök ugyanis jelezte, hogy az iraki erőknek tartósan szükségük volna ilyen támogatásra. De ennek a missziónak nem lenne feladata a tanácsadás - ez megmaradna az Iszlám Állam elleni nemzetközi koalíció feladatának -, hanem csak az iraki erők bővítésének segítése - tette hozzá.