A tájékoztatás szerint az informatikai szakembereknek sikerült kivédeniük a minisztérium elleni hackertámadást, de a külügyi tárca partnerének rendszereit egy időre működésképtelenné tette a Turla nevű rosszindulatú szoftver.
A megtámadott intézmények panaszt tettek a svájci ügyészségen, amely
vizsgálatot indított a történtek miatt.
A svájci kormány biztonsági megfontolásokra hivatkozva egyéb információt nem közölt a trójai adathalász vírusok csoportjába tartozó elektronikus károkozóval elkövetett kibetámadás eredetéről, illetve a minisztériumok számítógépes hálózataiban jelentkező esetleges károkról vagy ellopott adatokról.
Az ATS svájci hírügynökség a történtekkel összefüggésben emlékeztetett arra, hogy 2015 decemberében a Turla kémprogrammal hajtottak végre kibertámadást a svájci állami kézben lévő RUAG fegyveripari konszern ellen is, és a hackerek nagy mennyiségű adathoz jutottak hozzá.
A svájci kormány korábban elismerte, hogy informatikai hálózatát 2014 és 2017 között nem védték hézagmentesen,
ugyanakkor a kormányzat szerint a biztonsági rést idén februárban már orvosolták.
A Turla kémprogramot első alkalommal 2014-ben észlelték, amikor Európában és a Közel-Keleten több száz kormányzati és katonai számítógépes rendszert fertőzött meg. Informatikai szakemberek és nyugati hírszerzési szolgálatok a kibertámadások mögött az orosz kormányt sejtik.