Közlése szerint egyben felszólították Észak-Koreát, hogy hívja vissza egyik diplomatáját a berlini nagykövetségről. "A diplomáciai nyomást tehát növelik, Európában mások is így cselekszenek" - mondta Gabriel. Ugyanakkor hozzátette: továbbra is elutasítja, hogy Németország megszakítsa diplomáciai kapcsolatát Észak-Koreával.
Értesülések szerint Észak-Korea berlini nagykövetét még szerdán bekérették a külügyminisztériumba és tájékoztatták a személyzeti döntésről. Később a nap folyamán
Heather Nauert amerikai külügyi szóvivő az Észak-Koreával fenntartott kapcsolatok megszakítására szólított fel minden államot,
így Németországot is. Hasonló nyilatkozatot tett Nikki Haley, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete a világszervezet Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülésén.
Gabriel szerint amerikai kollégájával, Rex Tillersonnal folytatott megbeszélésén
ilyen jellegű kérés nem hangzott el.
A német tárcavezető szerint egyéb hivatalos úton sem érkezett az Egyesült Államoktól felkérés a diplomáciai kapcsolatok megszakítására Észak-Koreával.
A német külügyminisztérium
már július végén is visszahívott két nagykövetségi dolgozót Phenjanból
az észak-koreai ballisztikusrakéta- és nukleáris kísérletek miatt, illetve felszólított két észak-koreai diplomatát Németország elhagyására.
Úgy tudni, Németország tíznél kevesebb, mindössze néhány fős phenjani diplomáciai képviselettel rendelkezik, és a phenjani rezsim berlini nagykövetségének személyi állománya is hasonló nagyságrendű. Pontos adatokat a német külügyi tárca biztonsági okokra hivatkozva nem tett közzé.
A Német Szövetségi Köztársaság 2001 óta tart fenn diplomáciai kapcsolatokat Észak-Koreával.