A rendőrség közölte, hogy a gépkocsi vezetőjét őrizetbe vették. A Guardian ausztrál kiadása azt írja, hogy a sofőr mellett egy másik férfit is elfogtak a rendőrök.
A helyi médiában felvételeket lehetett látni, amelyeken egy hosszú ujjú öltözéket viselő férfit kirángattak egy kocsiból, egy másik, szakállas férfi pedig megbilincselve a járdán ült.
A legfrissebb értesülések szerint a gázolás után tizenhárom - más források szerint tizennégy - sérültet szállítottak kórházba, többek állapota súlyos.
Sérültek között több gyerek is van.
A rendőrség egyelőre nem nyilatkozott, hogy terrorcselekmény történt-e, de azt mondták, hogy
szándékos gázolás történt.
Russel Barrett, az ausztráliai Victoria szövetségi állam rendőrségének parancsnoka azt mondta, hogy a gázoló indítéka egyelőre nem ismert.
Creina O'Grady, a rendőrség szóvivője későbbre ígért részleteket.
Szemtanúk elmondása szerint a fehér Suzuki városi terepjáró (SUV) a tilos jelzést figyelmen kívül hagyva,
óránkénti mintegy 100 kilométeres sebességgel a gyalogosok közé hajtott,
és csak akkor állt meg, amikor egy terelőoszlopnak ütközött. A történtek idején nagy volt a gyalogosforgalom, az emberek utolsó karácsonyi bevásárlásaikat intézték.
A hatóságok lezárták az állomás környékét, és arra kérték az embereket, hogy kerüljék el azt.
A Melbourne-i városvezetés a Twitteren azt írta, hogy törölték a későbbre tervezett karácsonyi rendezvényeket a városban.
Macolm Turnbull, ausztrál miniszterelnök sokkoló incidensnek nevezte a történteket, és azt írta Twitter- bejegyzésében, hogy a biztonsági erőkkel együtt dolgoznak az események hátterének felderítésében.
Januárban Ausztrália második legnagyobb városában, alig pár száz méterre ettől a helytől, a Flinders Streeten szintén egy autós hajtott a tömegbe, hat ember halálát okozva, és harminc embert megsebesítve.
A sofőr, Dimitrious Gargasoulas ellen hat rendbeli emberölés miatt indult eljárás.
A januári támadás, bár nem volt terrorcselekmény, sokkolta az ausztrálokat. Canberra egyre jobban aggódik az esetleges terrortámadások miatt, a hatóságok 13 merényletkísérletet hiúsítottak meg az elmúlt években.
A kormány jelentést rendelt meg a nizzai merénylet után, idén augusztusban pedig a hatóságok kézikönyvet adtak ki arról, hogy hogyan lehet védekezni a gázolásos merényletekkel szemben. Az ajánlott intézkedések között szerepel úttorlaszok elhelyezése, kamerák telepítése, faültetés és szoborállítás, valamint gyors reagálásra kiképzett dolgozók jelenléte.
Melbourne-ben 140 betonoszlopot állítottak fel a városközpontban, hogy megállítsák a gázoló merénylőket.
Ausztráliában 2015 óta "magas" nemzetbiztonsági kockázati szint van érvényben, arra hivatkozva, hogy feltehetően ausztrálok is radikalizálódtak Iránban és Szíriában.
A nizzai terrortámadás után gázolásos merénylet történt 2016 decemberében Berlinben (12 halott), nemrégiben New Yorkban (8 halott), valamint 2017-ben London, Stockholm és Barcelona utcáin is.