Ahhoz képest, hogy nem olyan régen még Észak-Korea és az USA a sajtóban üzengetett egymásnak, és Donald Trump csakúgy, mint Kim Dzsongun arról beszélt, hogy el van szánva akár a nukleáris fegyverek bevetésére is, most hatalmas váltás történt a kommunikációban, és némileg meglepő módon májusban csúcstalálkozóra kerül sor: az amerikai elnök elfogadta Észak-Korea vezetőjének meghívását.
A Fox News beszámolója szerint a kínai külügyminisztérium közleményt adott ki, amelyben reményét fejezi ki, hogy mindkét fél megmutatja „politikai bátorságát" a tárgyalásokon. Az éppen Etiópiában tárgyaló Szergej Lavrov orosz külügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy szerinte Donald Trump és Kim Dzsongun a helyes irányba tettek egy lépést. A Vietnámban tartózkodó dél-koreai külügyminiszter, Kang Kjungva elmondta, hogy kormánya konzultált az USA-val a csúcstalálkozóról, amely remélhetőleg eredményes lesz majd.
Januárban még atomcsapással fenyegették egymást a felek, februárban viszont Észak-Korea meglepően barátságos gesztust tett és népes delegációt küldött a Dél-Koreában megrendezett téli olimpiára. Ezt követően Kim Dzsongun 2011-es hatalomátvételét követően első alkalommal
dél-koreai küldöttség utazott az észak-koreai fővárosba, Phenjanba.
Ekkor már szóba került a csúcstalálkozó szükségessége. Kim Dzsongun meghívását Csung Eujong, dél-koreai nemzetbiztonsági tanácsadó adta át Donald Trumpnak, aki elfogadta azt.
Az amerikai elnök Twitter-üzenetében nagy előrelépésnek nevezte, hogy Észak-Korea szünetelteti a rakétakísérleteit, ugyanakkor jelezte, hogy az Észak-Korea elleni szankciók érvényben maradnak mindaddig, amíg a tárgyalásokon nem sikerül eredményeket elérni. Sarah Sanders, a Fehér Ház szóvivője bejelentette, hogy
az Egyesült Államok nyitott a tárgyalásokra, de ez nem jelenti azt, hogy enyhítene az Észak-Koreára gyakorolt nyomáson:
a nemzetközi szankciók továbbra is érvényben maradnak és az USA Dél-Koreával közös hadgyakorlatokat fog folytatni a térségben.
Csung Eujong, dél-koreai nemzetbiztonsági tanácsadó arról is beszélt, hogy az USA és Dél-Korea
végső célja a teljes észak-koreai nukleáris fegyverarzenál felszámolása.
Állítása szerint kettejük találkozóján Kim Dzsongun úgy nyilatkozott, hogy nem zárkózik el ettől. Azonban ettől függetlenül Észak-Koreát maximális nyomás alatt kell tartani addig, amíg nemcsak ígéreteket tesz, hanem konkrét lépéseket. Dél-Korea hajlandó gazdasági segítséget nyújtani az igen nehéz helyzetben lévő Észak-Koreának, ha cserébe a másik fél felhagy azzal, hogy katonai fenyegetéssel igyekszik érvényesíteni érdekeit.