Újabb remek összeállítás jelent meg a világ nagyvárosairól a Brookings Intézet városokkal foglalkozó blogoldalán. Egy korábbi cikkünkben azt mutattuk be, hogy 2100-ra mely városok lesznek a legnépesebbek a Földön, most pedig megmutatjuk, hogy 2014-16 között a világ mely nagyvárosai fejlődtek a leggyorsabban.
Az elemzők négy összetevő alapján vizsgálták a nagyvárosok teljesítményét. Az egy főre jutó GDP növekedésének az ütemét és mennyiségét, valamint a foglalkoztatottak arányának és konkrét számának a növekedését nézték meg, és ennek alapján állították össze a listát. Összességében
a tízes listán hét ázsiai város szerepel, két észak-amerikai és egy európai.
Mindez világosan mutatja az ázsiai gazdaság előretörését, de sokatmondó az is, hogy egyetlen latin-amerikai vagy afrikai metropolisz sem tudott a listára kerülni.
2014-16 között a munkavállalók számát tekintve
a legnagyobb növekedést a kínai Szecsuán tartományban lévő Csengdu érte el.
A városban 860 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma. Csengdut Peking követi közel 660 ezer fős növekedéssel, míg a harmadik helyet Delhi szerezte meg 621 ezres növekedéssel. A foglalkoztatottak arányát tekintve a legnagyobb bővülést szintén a kínai Fucsou könyvelhette el, két év alatt hatszázalékos volt a bővülés. Második lett Csengdu és Manila.
Az egy főre jutó GDP-növekedés arányát tekintve Dublin végzett az élen. Az ír fővárosban 21,2 százalékos volt a növekedés. Második lett Fucsou 7,8 százalékos növekedéssel, míg a harmadik Tiencsin 7,6 százalékos bővüléssel.
Dublin az egy főre jutó GDP mennyiségének a növekedésében is az élen végzett.
A városban két év alatt 37 900 dollárral nőtt az egy főre jutó GDP mennyisége. Második lett az amerikai San José 16 200 dollárral, míg a harmadik San Francisco lett 6200 dolláros növekménnyel.
Most pedig a képre kattintva megtekinthetik az elemző intézet által összerakott városok listáját a tízedik helyezettől kezdve.