Lengyelország megvétózná a Magyarországgal szembeni szankciókat

Jacek Czaputowicz
BRUSSELS, BELGIUM - JULY 11: Polish Foreign Minister Jacek Czaputowicz attends “A Shifting Global Order and an Alliance Under Pressure” panel within the 2018 NATO Summit at NATO headquarters on July 11, 2018 in Brussels, Belgium. Mustafa Kamaci / Anadolu Agency
Vágólapra másolva!
Lengyelország vétót emel a Magyarországgal szembeni európai uniós szankciók ellen, ha az ügy a Tanács elé kerül – jelentette ki Jacek Czaputowicz lengyel külügyminiszter litván hivatali partnerével csütörtökön Vilniusban folytatott megbeszélését követően.
Vágólapra másolva!

Az uniós alapszerződés 7. cikkének alkalmazásával kapcsolatban Czaputowicz kijelentette: "Ha ez az ügy a Tanács elé kerül, ellene voksolunk. Megvétózzuk a döntést, ha az szankciókat vezetne be. Úgy vélem az EU igyekszik növelni a nyomást régiónk országain, de mi kötelesek vagyunk szolidaritást mutatni ezzel szemben".

Litván kollégája, Linas Linkevicius úgy vélte, hogy

a Magyarországgal szembeni esetleges szankciók nem segítenek áthidalni az álláspontok közötti szakadékot.

"A párbeszédet támogatjuk az ultimátumokkal szemben." Arra a kérdésre, hogyan szavazna Litvánia, ha a szankciók napirendre kerülnének a Tanácsban, a litván külügyminiszter mindössze annyit reagált: "A jövő kérdéseivel a jövőben foglalkozunk."

Jacek Czaputowicz Forrás: Anadolu Agency/2018 Anadolu Agency/Mustafa Kamaci

Az Európai Parlament (EP) megszavazta szerdán a magyar jogállamisági helyzetről szóló Sargentini-jelentést. A dokumentum értelmében Magyarországon fennáll a veszélye az uniós értékek súlyos és rendszerszintű sérülésének, ami indokolja az uniós alapszerződés hetes cikke szerinti eljárás megindítását. A voksolás nyomán az ügy az EU Tanácsa elé kerül, amely négyötödös többséggel dönt majd arról, valós-e a veszélye annak, hogy Magyarországon csorbulnak az EU alapértékei.

A hetes cikk olyan többlépcsős eljárást tesz lehetővé, amely az uniós alapértékek súlyos és rendszerszintű megsértése esetén végső soron akár az érintett állam szavazati jogának felfüggesztésével vagy más komoly szankcióval is járhat, de ehhez az összes többi EU-tag egyöntetű támogatására van szükség, amit elemzők szinte kizártnak tartanak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!