Mint emlékezetes, az utóbbi hetekben-hónapokban rendkívül agresszív és barátságtalan támadások jellemezték Ukrajna Magyarország és a kárpátaljai magyarság felé tett gesztusait.
Ennek kiéleződéséhez könnyen segíthetett az is, hogy a magyar kormány leleplezte a Soros-hálózatot, és elsőként lépett fel, az álfilantróp tőzsdespekuláns által tervezett és tollba mondott bevándorláspolitika ellen.
Ez pedig könnyen előfordulhat, hogy sérti a jelenlegi ukrán kormányzatot, hiszen utóbbi számos ponton köthető Soros Györgyhöz, és számos kedves gesztust is tettek Soros irányába.
Soros Györgyöt a külföldieknek adható legmagasabb állami kitüntetéssel, a Szabadság Érdemrenddel tüntette ki Petro Porosenko ukrán elnök 2015 novemberében, vagyis nem sokkal a Maidan-i forradalom után.
A hivatalos indoklás szerint az üzletember az érdemrendet
az ukrán állam nemzetközi tekintélyének erősítéséért tett személyes szolgálataiért, a szociális és gazdasági reform megvalósításához való jelentős hozzájárulásáért és sokévi eredményes munkásságáért"
kapta.
Porosenko szerint Soros jelentős mértékben hozzájárult Ukrajna demokratikus fejlődéséhez az általa 1989-ben létrehozott Reneszánsz Alapítvány révén.
Vagyis az új elnöknek egyik első dolga volt kitüntetni az akkor már rossz hírű spekulánst, így könnyen meglehet, hogy hazánk és a 150 ezres magyar kisebbség Kárpátalján a fentiek miatt is az ukrán kormány célkeresztjébe került.
Mindenesetre elgondolkodtató az is, hogy Soros "kivételt tett" Ukrajnával, hiszen nem szokott elfogadni állami kitüntetést egyetlen országtól sem. Így Ukrajna számára is kivételesen fontos volt.