A lap úgy tudja, az amerikai belbiztonsági minisztérium pénteken lépteti életbe a Maradj Mexikóban című intézkedéscsomagot. Ennek értelmében a migránsoknak a határ mexikói oldalán kell megvárniuk kérelmük elbírálását.
Az eddigi gyakorlat szerint az illegális határátlépők – ha valahogyan mégis sikerült átjutniuk a zöldhatáron – amerikai területen várhatták meg kérelmük hosszas bírósági eljárás utáni elbírálását.
Donald Trump azonban mindenképpen véget akar vetni ennek a "csípd el és engedd el" néven emlegetett gyakorlatnak, mert a tapasztalatok szerint az elfogott, majd szabadon bocsátott illegális migránsok elsöprő többsége eltűnt valahol az Egyesült Államokban.
Az amerikai elnök október elején arról hozott rendeletet, hogy aki illegálisan lépi át a határt, az nem adhat be menedékkérelmet, ezt viszont a héten egy szövetségi bíró átmeneti időre felfüggesztette. A kormányzat azonban nem tett le arról a szándékáról, hogy elejét vegye a migránskaravánokkal érkezők beözönlésének, és ezt a célt szolgálná a belbiztonsági minisztérium intézkedése. A The Washington Post információi szerint az elnök és tanácsadói, valamint a belbiztonsági tárca képviselői még kedden egyeztettek erről a Fehér Házban.
A lap birtokába került minisztériumi feljegyzés szerint
a migránsoknak bizonyítaniuk kell, hogy Mexikó – ahol jelenleg tartózkodnak – nem biztonságos ország, valamilyen fenyegetéstől vagy üldöztetéstől kell ott tartaniuk.
Aki ezt nem tudja igazolni, az nem léphet be az Egyesült Államokba, és a határról vissza is fordítják.
A Maradj Mexikóban című intézkedéscsomag alapvető szakítás az eddigi politikai gyakorlattal. Eddig ugyanis a menedékkérőknek azt kellett igazolniuk, hogy fenyegetésnek és üldöztetésnek a hazájukban vannak kitéve, ott, ahonnan útra keltek, és ezt a fenyegetettséget kellett hosszadalmas bírósági eljárás keretében igazolniuk már az Egyesült Államok területén.
A Fehér Ház nem kommentálta a lap értesüléseit, a belbiztonsági minisztérium szóvivője Katie Waldman pedig közleményben tudatta, hogy az új intézkedéseket nem ezen a héten vezetik be.
Nem tudni, hogy az amerikai kormányzat egyeztetett-e ezekről az intézkedésekről a december elsején hivatalba lépő új mexikói elnök, Andrés Manuel López Obradorral, vagy az átmeneti időszakot levezénylő munkatársaival. A The Washington Postnak nevük elhallgatását kérő mexikói tisztségviselők azt mondták: az ország törvényei nem teszik lehetővé, hogy egy másik országban menedéket kérők Mexikóban tartózkodhassanak huzamosabb ideig.
A kaliforniai San Diegóval szemben, a mexikói oldalon fekvő Tijuanában a Fox televízió tudósítása szerint a migránskaravánnak már több mint háromezer tagja várakozik. Sebtében felállított sátrakban, vagy az utca porában élnek, a helybéliek élénk tiltakozása közepette. A tijuanaiak tüntetnek a migránsok ellen, és Donald Trump jelszavát kölcsönözve Mexikó az első!, és Tijuana a tijuanaiaké feliratú táblákkal protestálnak.