Feszültség Kína és Kanada között a Huawei-vezető kiadatása miatt

Moszkva, 2018. december 6. 2014. október 2-án készült kép Meng Van-csóuról, a Huawei kínai távközlési óriásvállalat globális pénzügyi igazgatójáról a Russia Calling elnevezésű befektetői fórumon, Moszkvában. Az amerikai hatóságok kérésére Kanadában letartóztatták Meng Van-csóut 2018. december 1-jén. Sajtóértesülések szerint a kényszerintézkedés az Irán ellen bevezetett amerikai szankciók megsértésével hozható összefüggésbe. MTI/EPA/Makszim Sipenkov
Vágólapra másolva!
A kínai külügyminisztérium szombaton ismét bírálta Kanadát, amiért úgy döntött, hogy elindítja a Huawei kínai távközlési óriáscég pénzügyi igazgatójának, Meng Van-csounak az Egyesült Államok által kezdeményezett kiadatási eljárását.
Vágólapra másolva!

Lu Kang külügyi szóvivő hangoztatta, hogy Meng önkényes őrizetben tartása a

törvényes jogok súlyos megsértését jelenti,

egyben szembemegy a kínai nép érdekeivel.

- tette hozzá.

A szóvivő egyben arra szólította fel az Egyesült Államokat:

vonja vissza a letartóztatási parancsot a cégvezető ellen,

akinek szerdán kell megjelennie Kanada Brit Columbia tartományának bírósága előtt.

Az amerikai hatóságok kérésére Kanadában letartóztatatott Meng Van-csou Forrás: MTI/EPA/Makszim Sipenkov

Az ottawai igazságügyi minisztérium egy nappal korábban, pénteken jelentette be: Washington elegendő bizonyítékot mutatott be ahhoz, hogy megkezdjék a kiadatási eljárást, amelynek végén

várhatóan kiadják Menget az Egyesült Államoknak.

Ennek első lépéseként március 6-án meghallgatást tartanak, amikor kitűzik a határozathozatal idejét.
Meng Van-csou - akit decemberben tartóztattak le Kanadában, majd óvadék ellenében szabadlábra helyezték - tagadja az amerikai kormányzat vádjait, és harcol a kiadatása ellen.

A Huawei szerint "indokolatlanul üldözik" a vállalatot, ezért korábban is kérte, hogy Washington vonja vissza a Meng Van-csou elleni letartóztatási parancsot, Kanada pedig ne adja ki őt az Egyesült Államoknak.

Januárban a washingtoni igazságügyi minisztérium vádat emelt a cég és annak pénzügyi igazgatója ellen. Az amerikai hatóságok több szálon folytatnak vizsgálatot a Huawei ellen. Azzal vádolják, hogy leányvállalatai segítségével megsértette az Irán elleni szankciókat, valamint azt feltételezik, hogy műszaki és kereskedelmi titkokat lopott el amerikai cégektől.

Pénteken Kína ottawai nagykövetsége elítélte a legutóbbi kanadai döntést, és tiltakozott a jogi eljárás folytatása ellen. A képviselet közleménye szerint politikai üldöztetésről van szó.

A Huawei nem adott ki sajtóközleményt a döntésről, az igazgató védői viszont igen, ebben azt írják, a kanadai igazságügyi miniszter olyan vádpontokat illetően hagyta jóvá a kiadatás megkezdését, amely az Egyesült Államokban bűncselekménynek vélt magatartás, Kanadában nem minősül annak. Ez sérti a kettős bűncselekmény alapjául szolgáló kiadatási elvet. Azt írják, Meng Van-csou továbbra is ártatlannak tartja magát, és az Egyesült Államok felé irányuló kiadatást a joggal való visszaélésnek tekinti, valamint továbbra is várja jogainak védelmét és érvényesítését a kiadatási eljárás bírósági szakaszában.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!