Száz kilométeres kerítést épít a Pentagon az amerikai-mexikói határon

Tijuana, 2019. március 20. Menekültek próbálnak átjutni a mexikói-amerikai határkerítésen a Baja California mexikói állambeli Tijuana tengerpartján 2019. március 19-én. MTI/EPA/EFE/Joebeth Terriquez
Vágólapra másolva!
Az amerikai védelmi minisztérium egymilliárd dollárt hagyott jóvá kerítésépítésre és a biztonság megerősítésére a mexikói határon - közölte Patrick Shanahan ügyvezető védelmi miniszter hétfőn.
Vágólapra másolva!

Az egymilliárd dolláros összegből

92 kilométer hosszú, 5,5 méter magas kerítést építenek

a Texas állambeli El Pasóhoz közeli határszakaszon, illetve kiépítik az utakat és a közvilágítást.

A Pentagon honlapján közzétett közlemény szerint ez összhangban van a február 15-én kihirdetett rendkívüli állapottal az Egyesült Államok déli részén. "A cél a kábítószer-csempészet megakadályozása a határon át" - közölte a tárca.

Menekültek próbálnak átjutni a mexikói-amerikai határkerítésen a Baja California mexikói állambeli Tijuana tengerpartján 2019. március 19-én Forrás: MTI/EPA/EFE/Joebeth Terriquez

A közleményben kerítésről és nem falról van szó, holott a mexikói határon létesítendő fal volt Donald Trump amerikai elnök egyik kulcsfontosságú kampányígérete a 2016-os választás előtt. Ennek az az oka, hogy a demokrata többségű kongresszus nem szavazta meg a fal építésére fordított összeget. Donald Trump ezután rendkívüli állapotot hirdetett, ez ugyanakkor jogilag még nem érvényes.

A demokrata ellenzék hevesen ellenzi a falépítést. Hetekig tartó huzavona után a republikánusok és a demokraták február 15-én megszavazták ugyan a kormány finanszírozásáról szóló törvényt, de

a jogszabály nem tartalmazta a Trump által kért 5,7 milliárd dollárt a déli határon építendő falra.

Csupán 1,375 milliárdos összeget különített el a határbiztonság erősítésére. A fal építését a törvény kizárta, és egyértelművé tette, hogy az összeg kerítés és mellette húzódó gyalogösvény létrehozására fordítható, és csakis a már létező technológiák igénybevételével.

Trump még aznap rendkívüli állapotot hirdetett, hogy a kongresszus megkerülésével teremtse elő a pénzügyi forrásokat a mexikói-amerikai határon építendő falhoz. Tervét először a kongresszus alsóháza, majd a szenátus is leszavazta, de az elnök március 15-én megvétózta a kongresszus elutasító döntését. A képviselőház kedden szavaz Trump vétójáról.

Az Egyesült Államok 15 tagállama már korábban bíróságra vitte a tervezett falépítés ügyét.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!