A szövetségi elnök hozzátette: a 2016-os parlamenti választások óta a szociálliberális koalíció három kormányának – a Sorin Grindeanu, a Mihai Tudose és a jelenlegi, Viorica Dancila vezette kabinetnek – is bizalmat szavazott a magyar szövetség, de
ezúttal hagyni fogják, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) bebizonyítsa: az RMDSZ nélkül is többséggel rendelkezik-e a parlamentben.
„Ha bebizonyítják, hogy ennek a koalíciónak megvan a parlamenti többsége, talán nekünk is sikerül leállítani azokat a teljesen megalapozatlan vádakat, amelyek szerint a PSD-ALDE kormányt mi tartjuk életben és mindenfélével zsaroljuk őket, ez ugyanis egyszerűen nem igaz” – mondta Kelemen Hunor.
Hozzátette:
az ellen nem lenne kifogása, hogy a miniszterelnök átszervezze a kormányát, amikor ez indokolt, de az nem elfogadható érv, hogy azért tegye ezt, mert így az államfő nem szólhat bele a minisztercserékbe.
Kelemen Hunor szerint a kormány átszervezése sem iktatja ki a játszmából a jobboldali elnököt. Bár elismerte, hogy ilyesmire nem volt még példa, de az RMDSZ-elnök szerint Ioahannis akkor is elutasíthatja egy-egy általa kifogásolt miniszter kinevezését, ha egyébként az átszervezett kormány egészének már bizalmat szavazott a parlament.
A 30 törvényhozóval rendelkező RMDSZ nem tagja a kormánynak, de
két és fél éve parlamenti együttműködési megállapodást kötött a kormánykoalícióval az előre egyeztetett törvénytervezetek kölcsönös támogatásáról, és többnyire együtt szavaz a kormányoldallal.
A választások óta a PSD több törvényhozót veszített, mint ahányan átigazoltak hozzá, és a PSD-ALDE koalíciónak már csak szűkös többsége maradt a törvényhozásban. A szenátus és képviselőház honlapján szereplő adatok szerint a kormánykoalíciónak jelenleg 240 képviselője és szenátora van, míg egy új kormány beiktatásához (vagy a tisztségben lévő megbuktatásához) 233 voksra van szükség. A mindenkori kormányt legtöbbször támogató nem magyar kisebbségi frakciónak 17 képviselője van.
A PSD végrehajtó bizottsága szerdai ülésén döntött arról, hogy lecseréli három miniszterét, de arra is felkészült, hogy Iohannis ismét hónapokig tartó politikai csatározássá próbálja változtatni a kormányátalakítást. Ha az elnök jövő hét közepéig nem nevezi ki az új minisztereket, Viorica Dancila miniszterelnök csütörtökön várhatóan bizalmi szavazást kér a parlamenttől egy megújított szerkezetű és összetételű kormány számára.