A svéd biztonsági szolgálat (SAPO) szerint az érintett hitszónokok fokozott terrorveszélynek tették ki az országot. Fontos szerepet játszottak szélsőséges körökben, ezrek radikalizálódásához járultak hozzá, fiatalokat is kitéve radikális tanoknak.
A lap nem közölte, hogy pontosan mivel vádolják az imámokat tekintettel arra, hogy a SAPO titkosította ezt az információt.
Múlt héten a SAPO a svéd bevándorlási hatóságnál
kezdeményezte, hogy a nemzetbiztonságot veszélyeztető személyek sorát kitoloncolják az országból.
A biztonsági szolgálat szerint az intézkedés segíthet csökkenteni a szélsőségesek számát, amely az utóbbi években néhány százról több ezerre emelkedett.
Klas Friberg, a SAPO vezetője szerint a radikálisok táborának csökkentése kulcsfontossággal bír az ország terrorfenyegetettségének hosszú távú mérséklése és biztonsága szempontjából.
A SAPO egyik friss jelentésében hangsúlyozta, hogy
a svéd nemzetbiztonságot leginkább az "erőszakos iszlamizmus" veszélyezteti.
A biztonsági szolgálat szerint a radikális iszlamisták 71,7 százaléka külföldön született, 26,4 százalékuk Svédországban, utóbbi személyi körnek azonban legalább egyik szülője külföldi állampolgár.
Múlt héten írta meg a V4NA nemzetközi hírügynökség, hogy a svéd rendőrség idei jelentése szerint újabb, nagyrészt migránsok lakta területek váltak úgynevezett „sérülékeny körzetté", ami a no-go zónák polkorrekt megfogalmazása, a harmadik világbeli bevándorlók lakta külvárosi gettókra használt kifejezés.
A radikális iszlám terjedése különösen az elmúlt években a Közel-Kelet és Észak-Afrika felől induló illegális bevándorlással együtt erősödött a skandináv országban. Amiből viszont már a svédeknek is elege lett, jól példázta ezt a legutóbbi európai parlamenti választás is, ahol a legnagyobb mértékben a bevándorlásellenesek erősödtek.
A Svéd Migrációs Ügynökség legfrissebb, idei évre vonatkozó előrejelzése szerint tízezerrel több bevándorló érkezhet a skandináv országba 2019-ben, mint a tavalyi évben. Az ügynökség 80 ezer migránssal számol, akik közül
60 ezren a családegyesítés révén, 20 ezren menedékkérőként érkezhetnek az országba.
Az ügynökség a későbbiekre nézve sem jósol csökkentést, sőt. Számításaik szerint 2020-ban még ennél is több bevándorló érkezhet.