Sajtóértesülések szerint török diplomaták egy közkedvelt erbíli étteremben ebédeltek, amikor egy ismeretlen támadó tüzet nyitott rájuk.
A halálos áldozatok számáról egyelőre ellentmondásos hírek érkeztek. Kurd biztonsági források a Reuters brit hírügynökségnek arról beszéltek: három török diplomata halt meg a szerdai támadásban.
Kurd tisztviselők és az iraki állami televízió szintén arról számoltak be, hogy a merényletben
három török diplomata halt meg, köztük az erbíli török főkonzul helyettese is.
A török külügyminisztérium közleménye azonban a főkonzulátus egy munkatársának halálát erősítette meg.
A BBC értesülése szerint a fegyveresek elmenekültek a helyszínről, a rendőrség lezárta a környéket.
A tárca közölte: "Az iraki, valamint a helyi hatóságokkal együtt arra törekszünk, hogy minél hamarabb kézre kerítsék a támadás elkövetőit".
Ibrahim Kalin, Recep Tayyip Erdogan török elnök szóvivője hivatalos Twitter-oldalán közölte:
A megérdemelt választ kapják meg majd azok, akik ezt az álnok támadást elkövették.
A dpa hírügynökség arról számolt be az érintett erbíli étterem tulajdonosa, hogy a merényletben az erbíli török főkonzulátus két munkatársa halt meg, egy pedig súlyosan megsebesült.
"A támadó besétált az étterembe, és ahhoz az asztalhoz ment, ahol az a három személy ült.
Két pisztolyt vett elő és elkezdett lövöldözni rájuk, majd elmenekült
- közölte az étterem tulajdonosa a dpa hírügynökséggel.
A merénylet hírére a török elnök is megszólalt:
Elítélem az erbíli konzulátusunk munkatársai ellen elkövetett kegyetlen támadást
- tette közzé hivatalos Twitter-oldalán.
Mike Pompeo amerikai külügyminisztere is hasonlóképp nyilatkozott: "Az Egyesült Államok elítéli a török diplomaták elleni szörnyű támadást. Az ilyesfajta cselekedetekre nem létezik mentség" - tette közzé hivatalos Twitter-oldalán Pompeo.
A Hszinhua kínai hírügynökség úgy tudja, Mohamed Ali al-Hakim iraki külügyminiszer és török hivatali kollégája, Mevlüt Cavusoglu telefonon beszéltek egymással szerdán. Al-Hakim elmondta:
a külügyminisztérium és az iraki hatóságok vizsgálják az esetet,
próbálják kideríteni annak indítékát és körülményeit.
Az iraki külügyminiszter hangsúlyozta továbbá, hogy a merénylet nem ássa alá az iraki-török kapcsolatokat, sokkal inkább arra készteti a feleket, hogy megerősítsék kapcsolataikat.
A támadásért egyelőre senki sem vállalta a felelősséget.
Törökország rendszeresen hajt végre katonai műveleteket a térségben, török harci repülőgépek évek óta bombázzák a lázadók állásait Észak-Irakban, ahol a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) titkos bázisai vannak.
A török védelmi minisztérium múlt szombaton jelentette be, hogy kiterjeszti a térségben május óta tartó katonai műveleteit.
A PKK - amelyet Törökország, az Európai Unió és az Egyesült Államok egyaránt terrorszervezetként tart számon - évtizedek óta küzd a főként kurdok lakta délkelet-törökországi térség autonómiájáért. A PKK 1984 óta folytat fegyveres felkelést Délkelet-Törökországban, az összecsapások 2015 nyarán, két és fél év tűzszünetet követően újultak ki, és tartanak azóta is.