Olaszország után Spanyolországot érintette a leginkább a koronavírus: pénteken szükségállapotot rendeltek el. Nem véletlenül, hiszen a jelenlegi tendenciák azt mutatják, nagyobb baj lehet itt, mint Olaszországban. Sokat mondó, hogy péntekről szombatra 1500-zal nőtt a fertőzöttek száma.
A szükségállapotot a kormány 15 napig tarthatja fenn, annak meghosszabbításáról a parlament dönthet. A kabinet a rendkívüli jogrend keretében otthon maradásra kötelezte 47 millió polgárát, és csak kivételes esetekben engedélyezett "kimenőt" (bevásárlás, gyógyszerek kiváltása).
A Reuters vasárnap azt írta, hogy Madrid és Barcelona utcái teljesen kiürültek. A nagyobb újságok a kormány által hangoztatott "Együtt megállítjuk ezt a vírust" jelmondattal a címlapjukon jelentek meg. A hírügynökség beszámolója szerint a Madrid központjában közlekedő buszokon nem voltak utasok.
A bárok, az éttermek és az üzletek 15 napra bezártak a kormány döntésének következtében. Spanyolország idegenforgalmára is jelentős csapást mért a koronavírus, többek között a húsvéti ünneppel kapcsolatos rendezvényeket is törölték, így a körmeneteket is.
A spanyolok érthető okokból tartanak, hogy mi lesz ennek az egésznek a vége, a gazdasági visszaesés hogyan fogja az életüket befolyásolni. "Remélem, hogy hamarosan véget ér a járvány, és visszatérhetek a munkába" - mondta egy 22 éves repülőtéri munkás. Pedro Sanchez szocialista miniszterelnök szombaton előrebocsátotta, hogy a szükségállapot jelentős hatással lesz a polgárok és a vállalkozások életére, ugyanakkor megígérte azt, hogy kormánya minden tőle telhetőt meg fog tenni a gazdasági károk minimalizálására.
A koronavírus következményei azért is lehetnek jelentősek Spanyolországban, mert a munkahelyek több mint felét a kis- és középvállalkozások adják, a munkanélküliségi ráta pedig kifejezetten magas az országban. "Ez a város az idegenforgalomtól függ, a koronavírus miatt sok vállalkozás szenved majd kárt" - mondta az 52 éves Leonel Sanchez, akit éppen vásárlás közben szólított meg a Reuters munkatársa a Gran Vián.
Spanyolországban a vasárnap délutáni adatok szerint 288-an haltak meg és 7753 ember fertőződött meg.
Görögország kormánya vasárnap kora délután közölte, nem engedélyezi a Spanyolországba és a Spanyolországból induló replülőjáratokat a koronavírus terjedésének megakadályozása érdekében.
Olaszország a koronavírus európai gócpontja, a kontinensen itt fertőződtek meg és haltak meg a legtöbben a világjárvány következtében. Bár a kormány döntését követően az ország karantén alá került, ennek ellenére nem sikerült csökkenteni a vírus terjedésének ütemét. Csak szombaton 175 ember halt meg, amivel 1441-re emelkedett a halálos áldozatok száma. Az adatok egészen rémisztőek alakulnak:
Az olasz hatóságok szerint ebben az is közrejátszhat, hogy sokan nem tartják be az előírásokat: elmennek fürödni a tengerpartra, síelni a hegyekbe, és a barátaikkal töltik az időt a városban.
Járvány ide, járvány oda, az olaszoknál a nemzeti érzés, a haza szeretete ilyen bajban is tovább erősödik. Számos olyan felvétel van az interneten, amelyeken az látható, hogy saját erkélyükről, hangszer segítségével, a ház lakóival együtt énekelik el az olasz nemzeti himnuszt.
A napokban átfogó cikket írtunk arról, hogy miért éppen Olaszországban ütötte fel a fejét elsőként a koronavírus a kontinensen.