Helyszíni beszámolók szerint a kaliforniai Los Angelesben a rendőrök hétfő délután üldözőbe vettek egy biciklivel feltűnően szabálytalanul közlekedő fekete férfit, a 29 éves Dijon Kizzee-t. A fekete férfit igazoltatni akarták, de megtagadta az együttműködést a hatóságokkal, és megpróbált elhajtani.
Amikor a rendőrök utolérték, egyiküket arcon ütötte, majd rájuk dobta a kabátját, amiből kiesett egy félautomata kézifegyver.
Elmenekülni már nem tudott, mert
a két rendőr lelőtte, a helyszínen meghalt.
Miután Dijon Kizzee halálát bejelentették, a radikális baloldali Black Lives Matter a Twitteren keresztül demonstrációra hívta fel a Los Angeles-ieket, aminek hatására este a helyszínre ment hozzávetőlegesen 100 aktivista.
A megmozdulás többnyire békés volt, bár a résztvevők közül többen lökdösték és hangosan szidták a kivezényelt rendőröket.
Nemsokára New Yorkban is tüntettek a fekete férfi halála miatt.
Közben a Kizzee család közleményben fordult Los Angeles megye sheriffjéhez, Alex Villanuevához, amelyben azt követelik, hogy hozzák nyilvánosságra a Dijont lelövő két rendőr nevét, tartóztassák őket le, majd állítsák bíróság elé.
Portlandben, ahol a hétvége során egy Antifa-aktivista meggyilkolt egy Donald Trumpot támogató férfit, kedd este is radikális baloldali megmozdulás volt, amelynek a központja ezúttal is a város demokrata párti polgármesterének, Ted Wheelernek az otthona volt.
A városvezető éppen a 16 emelet magas toronyházban ünnepelte az 58. születésnapját,
amikor több mint 200 radikális baloldali aktivista megjelent az épület előtt, és megpróbáltak behatolni
– írta az Oregon Live. A helyszínre vezérelt rendőrök ezt azonban megakadályozták,
a szélsőségesek pedig a toronyház előtt tüzet gyújtottak és a rendőrökre támadtak.
Közülük 19 embert vettek őrizetbe. A hatóságok közleménye szerint komoly kárt tettek az épületben.
Másnap Ted Wheeler polgármester jelezte, hogy
elköltözik a toronyházból, mert már nem képes elviselni, hogy őt és a családját folyamatosan zaklatják a demonstrálók.
Mindezek ellenére azonban még nem fogadta el Donald Trump elnök ajánlatát a Nemzeti Gárda bevetéséről a rendcsinálás érdekében, az erőszakot azonban elutasította.
Ahogy arról az Origo is beszámolt, a Missouri állambeli St. Louisban vasárnapra virradóra két rendőrt lőttek meg intézkedés közben, az egyiküket fejbe lőtték, aki néhány óra múlva a kórházban meghalt, a másikat a lábán találták el, az ő állapota stabil.
A halálos áldozat egy afroamerikai rendőr, aki három kisgyereket hagyott maga után.
A gyilkosról kiderült, hogy egy fehér férfi, de a Black Lives Matter és a hozzá kapcsolódó, más radikális baloldali szervezetek nem ítélték el a történteket, és utcára sem vonultak a meggyilkolt fekete rendőr emlékére.
Úgy tűnik, hogy a BLM-nek nem számít a fekete élet, ha éppen egy rendőrről van szó.
Közben Seattle-ben is folytak megmozdulások, az egykori anarchista autonóm köztársaság, a CHAZ/CHOP területén
a rendőrséget Antifa-aktivisták tűzijátékkal dobálták meg, aminek következtében tűz keletkezett az épületben.
Még a hétvége során radikális baloldali aktivisták megtámadták Sam Liccardo, a kaliforniai San José demokrata polgármesterének az otthonát.
A házra BLM-jelképeket és obszcén jelszavakat festettek, az épület előtt pedig elégettek egy amerikai és egy rendőrségi zászlót.