Brit tisztifőorvos: Fokozatosan lehet majd kivonulni a Covid-életmódból

Nagy-Britannia, Egyesült Királyság, Anglia, koronavírus, COVID-19, távolságtartás
A sign reminding people to observe social distancing guidance stands at the southern end of London Bridge in London, England, on August 5, 2020. This week has been the first of the government push to get workers in England back to their offices, though many nonetheless remain working from home as the country continues its cautious emergence from the coronavirus lockdown. (Photo by David Cliff/NurPhoto)
Vágólapra másolva!
Az angliai tisztifőorvos szerint a koronavírus elleni oltási kampány megkezdése sem jelentheti a járvány megfékezését célzó korlátozások azonnali feloldását.
Vágólapra másolva!

Chris Whitty, aki szerda este a londoni alsóház egészségügyi, illetve tudományos és technológiai bizottságainak közös meghallgatásán vett részt, a koronavírus okozta Covid-19 betegségre utalva kijelentette: Nagy-Britanniában csak fokozatosan lehet majd kivonulni "a Covid-életmódból".

Whitty professzor szerint a lehető legnagyobb hiba lenne, ha az oltási kampány elindulására hivatkozva az emberek már most lazítanának az előírások betartásán.

– fogalmazott az angliai tisztifőorvosi szolgálat vezetője.

Hozzátette: eljön a pillanat, amikor meg kell hozni a döntést arról, hogy mely intézkedések visszavonását mikor és milyen ütemben lehet elkezdeni, de ez alapvetően politikai döntés lesz, amely mögött a tudomány érvei állnak majd.

Chris Whitty kijelentette: a következő három hónapban még nem lehet arra számítani, hogy az oltások kellő szintű védelmet nyújtanak a vírus ellen. Elmondta ugyanakkor: arra számít, hogy 2021 közepére már három-négy különböző oltás közül lehet majd választani.

Nyolcezer embert oltottak az első 24 órában

Az Egyesült Királyságban kedden kezdődött az oltási kampány a Pfizer és a BioNTech vállalatok közösen kidolgozott vakcinájával.

Whitty professzor szerint a lehető legnagyobb hiba lenne, ha az oltási kampány elindulására hivatkozva az emberek már most lazítanának az előírások betartásán Forrás: NurPhoto via AFP/David Cliff/NurPhoto/David Cliff

Ebből az oltóanyagból, amelynek forgalmazását a brit gyógyszerfelügyelet (MHRA) a múlt héten engedélyezte, az első menetben 800 ezer adag áll rendelkezésre, de a brit kormány eddig 40 millió dózist rendelt belőle.

Matt Hancock brit egészségügyi miniszter szerint e vakcinával már decemberben több millió embert be lehet oltani.

Az MHRA elkezdte az AstraZeneca gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem közös fejlesztésű vakcinájának engedélyezési eljárását is, és a brit kormány reményei szerint karácsony előtt ez az oltóanyag szintén forgalomba kerülhet.

A kormány ebből a vakcinából 100 millió adagot már megrendelt.

A nem hivatalos statisztikák szerint a brit oltási kampány első 24 órájában nyolcezer pácienst oltottak be.

Allergiásoknak egyelőre nem ajánlják a vakcinát

Szerdán az MHRA ajánlást adott ki arra, hogy azok, akik tudják magukról, hogy bármiféle élelmiszerre vagy gyógyszerre heveny allergiás tünetekkel reagálnak, egyelőre ne adassák be maguknak a Pfizer/BioNTech-vakcinát.

Ennek előzményeként

a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) két dolgozójánál a vakcina beadása után enyhe allergiás tünetek jelentkeztek.

Mindkét érintett orvosilag igazolt módon krónikus és heveny ételallergiában szenved, és mindig tartanak maguknál ellenanyagot.

Stephen Powis, az NHS angliai tagozatának orvosigazgatója közölte: mindkét páciens jól van, a kezelésre jól reagáltak.

Powis professzor hangsúlyozta: az ilyen jelenségek rendszeresen előfordulnak új vakcinák alkalmazásának megkezdése után, és a gyógyszerfelügyelet elővigyázatossági meggondolásokból adta ki az allergiásoknak szóló ajánlást.

June Raine, az MHRA vezérigazgatója szintén az hangsúlyozta szerdai nyilatkozatában, hogy az ilyen reakciók nem szokatlanok, más vakcinák, például a szezonális influenza elleni oltóanyagok esetében is előfordulnak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!