A műveletek mintegy 70 gyanúsítottat érintettek, a rendőrök hatvan lakást, házat, üzletet és egyesületi helyiséget kutattak át Ausztria négy tartományában.
Harminc embert őrizetbe vettek.
Az akciók során mobiltelefonokat, számítógépeket és dokumentumokat is lefoglaltak.
A hatóságok közlése szerint a rajtaütésekre több mint egy éve készültek, és nem állnak összefüggésben a múlt heti bécsi terrortámadással.
A rendőrségi akció célpontjai olyan személyek voltak, akik gyaníthatóan valamilyen terrorszervezethez tartoztak, terrorista tevékenységet pénzeltek, államellenes kapcsolataik voltak, bűnszervezetekkel tartottak fenn kapcsolatot vagy pénzmosásban vettek részt
- mondta el Karl Nehammer belügyminiszter.
A művelet eredményeként megnyesték a politikai iszlám gyökereit
- jelentette ki, hozzátéve, hogy a szélsőséges erők táptalajára sikerült csapást mérni.
Az osztrák belügyi tárca vezetője megjegyezte azt is, hogy
a jogállam adta valamennyi lehetőséget kihasználva az osztrák hatóságok teljes erővel fellépnek a szélsőséges és embertelen szervezetek ellen.
Susanne Raab integrációs miniszter a rendőrségi akcióval kapcsolatban kiadott közleményében kiemelte:
az Ausztriába bevándorló külföldiek integrációja szempontjából is veszélyes, ha a politikai iszlám befolyása a Muszlim Testvériséghez hasonló szervezeteken keresztül egészen Ausztriáig elér.
A miniszter olyan államellenes összefonódásokra utalt, amelyek ki akarják használni és belülről igyekeznek megváltoztatni Ausztria demokratikus berendezkedését. A grazi ügyészség közleményében hangsúlyozta:
az akciók nem az iszlám vagy a muszlim vallásúak ellen irányultak, a Muszlim Testvériséget nem vallási szervezetnek, hanem vallási hátterű, politikai szélsőségnek tekintik.
A razziák azoknak a muszlimoknak a védelmét is szolgálják, akiknek a vallásával visszaélve igyekeznek egyes csoportok alkotmányellenes ideológiákat terjeszteni. Kifejtették továbbá, hogy azért vették célba a világszerte aktív Muszlim Testvériség feltételezett tagjait és támogatóit, mert
ez egy radikális iszlamista, erőteljesen zsidóellenes szervezet, amelynek fő célja, hogy az iszlám jogrenden alapuló iszlám államot hozzanak létre a világon mindenhol.
Az eddigi nyomozás alapján látható, hogy a Muszlim Testvériség konkrét kapcsolatokat tart fenn terrorcsoportokkal és szoros ideológiai és pénzügyi kapcsolatokat ápol a szíriai és iraki polgárháborúkban aktív radikális iszlamista csoportokkal.