Az NRC szerint a harcok miatt több mint 210 ezren voltak kénytelenek elmenekülni otthonaikból, a gyerekek pedig különösen ki vannak téve a toborzás veszélyének, mivel a humanitárius segélyezést az erőszak és a konvojok elleni támadások akadályozzák. Ennek hiányában pedig tízezrek szenvednek szükséget.
Manan szerint a gyerekeket mintegy harminc dollárért (kilencezer forint) toborozzák, és sokan közülük egy életre viselik majd ezeket a megrázkódtatásokat.
A fegyveres csoportok többnyire harcosként használják a gyerekeket, bár vannak olyanok is, akit munkásként, például szakácsként vetnek be, másokat viszont szexuálisan kizsákmányolnak.
– Ez szomorú emlékeztetője annak, hogy
nemzetközi közösségként kudarcot vallottunk ezeknek a fiataloknak a védelmében
– húzta alá Manan.
Az aranyban és gyémántban gazdag, 4,7 milliós Közép-afrikai Köztársaság politikai rendszere az etnikai és vallási feszültségek miatt ingatag.
A Seleka nevű muszlim lázadószervezet tagjai 2013-ban megbuktatták Francois Bozizét,
az ország keresztény elnökét, a keresztény milíciák fegyveresei pedig válaszul megtámadták az országban élő muszlim közösséget.
Az országban december 27-én tartottak elnök- és parlamenti választásokat, amelyek első fordulóját 53 százalékkal Faustin-Archange Touadéra hivatalban lévő elnök nyerte. A felkelők nem fogadják el az eredményt, különböző településeket támadtak meg és eltorlaszolták a főútvonalakat.