A tárcavezető rámutatott, hogy Magyarország egyike a világ azon huszonegy államának, amely képes volt arra, hogy gazdasági teljesítménye növelésével párhuzamosan csökkentse károsanyag-kibocsátását. Majd hozzátette azt is, hogy
hazánk elsőként ratifikálta az Európai Unióban a párizsi klímaegyezményt.
A politikus kiemelte: a november 29. és december 5. között megrendezett Planet Budapest 2021 Fenntarthatósági Expó és Világtalálkozó is bizonyítja, hogy a magyar főváros "az egyik központja a világon a környezetvédelmi törekvéseknek".
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy az eseményen be tudnak mutatkozni világszinten is versenyképes, kifejezetten fejlett technológiát alkalmazó magyar cégek, például a környezetvédelemhez, vízgazdálkodáshoz kapcsolódó iparágakban. Szijjártó Péter arról számolt be, hogy a délelőtt folyamán több ország vízügyekkel, energiával, illetve innovációval foglalkozó miniszterével is megbeszélést folytatott. Megállapodás született Sierra Leonéval egy 50 millió dolláros kötött segélyhitelprogram megindításáról, amelynek keretében magyar cégek jelentős vízügyi beruházást hajtanak végre az afrikai országban.
A fejlesztés célja az egészséges ivóvízhez való hozzáférés növelése, ami egybevág a kormány azon törekvésével, miszerint a segítséget kell oda vinni, ahol a baj van, annak érdekében, hogy elejét lehessen venni a migrációs hullámoknak, kivándorlási folyamatoknak
- tájékoztatott. Emellett a tárcavezető vízgazdálkodási együttműködési megállapodást írt alá a kubai vízügyi miniszterrel. Majd az üzbég innovációs miniszterrel lezárták a kutatás-fejlesztési startup cégek támogatására vonatkozó közös pályázati kiírás első fordulóját.
Kilenc olyan projektet támogatnak összesen kétmillió euróval, amelyeket magyar és üzbég vállalatok közösen hajtanak végre.
Megegyeztek abban is, hogy a felek egy-egymillió eurót már most elkülönítenek, hogy a jövő év elején újabb pályázati kört hirdethessenek. Szijjártó Péter közölte, hogy az ecuadori energiaügyi tárca vezetőjével is egyeztetett, akivel abban állapodtak meg, hogy magyar cégek lehetőséget kapnak a dél-amerikai ország egyetemein a meglévő infrastruktúra korszerűsítésére a nukleáris energia, a radiológia egészségügyi és oktatási célú felhasználásának területén.