A 33 éves Khalid Alotaibit a reptéri határrendészet tartóztatta le, amikor
fel akart szállni egy Rijádba tartó repülőjáratra.
A férfi - aki ellen Törökország adott ki nemzetközi elfogató parancsot - előzetes letartóztatásba került, a személyazonossága ellenőrzését követően szerdán a párizsi ügyészség elé kerül, amely hivatalosan is közli vele az elfogató parancs részleteit - jelezte a forrás az AFP hírügynökségnek.
Khalid Alotaibi visszautasíthatja kiadatását Törökországnak. Ez esetben a francia igazságszolgáltatás felszólíthatja arra, hogy maradjon Franciaországban, szabadon, rendőri felügyelet alatt vagy pedig előzetes letartóztatásban addig, amíg Törökország indítványozza hivatalosan a kiadatást. A fellebbviteli bíróságnak a rá következő hetekben kell döntenie a kérelemről.
A férfit alig három nappal azután állították elő, hogy Emmanuel Macron francia államfő találkozott Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökössel Dzsiddában.
– Mindenről beszéltünk, tabuk nélkül. És az emberi jogok kérdésére is természetesen kitértünk, nagyon közvetlen beszélgetés volt – mondta a találkozót követően a francia elnök.
– A következő hetekben és hónapokban ki fog derülni, hogy tudunk-e előrelépni ezen a téren – tette hozzá.
A francia elnököt hazájában sokan bírálták amiatt, hogy a gyilkosság óta ő volt az első nyugati vezető, aki találkozott a szaúdi trónörökössel.
Emmanuel Macron azzal indokolta a kapcsolatfelvételt, hogy "Szaúd-Arábiával szükséges a párbeszéd a királyság demográfiai, gazdasági történelmi és vallási befolyása miatt".
Az 59 éves Hasogdzsit 2018. október 2-án gyilkolták meg Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulátusán, ahová azért ment, hogy az esküvőjével kapcsolatos teendőket intézze. Török tisztségviselők szerint szaúdi "halálosztag" ölte meg, holttestét pedig feldarabolták.
Szaúd-Arábiában nyolc embert ítéltek börtönbüntetésre Hasogdzsi halálával kapcsolatban.
Az amerikai hírszerzés jelentésében azt írta: Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökös rendelhette el a műveletet. A koronaherceg cáfolta érintettségét, de Rijád később elismerte, hogy szaúdi ügynökök követték el a gyilkosságot, saját kezdeményezésükre.