Wawan Hadi, a helyi mentési alakulatok vezetője újságíróknak elmondta,
hogy a szombati kitörés nyomán legalább 68-an szenvedtek égési sérüléseket.
Hozzátette, hogy a kitörés miatt több mint 1500-an hagyták el otthonaikat, őket egyebek között mecsetekben és kormányzati épületekben szállásolták el.
Abdul Muhari, a katasztrófavédelem szóvivője azt közölte, hogy 56 embert szállítottak kórházba, és csaknem 3000 ház, illetve 38 iskola rongálódott meg.
A mentési munkálatokat nehezíti a füstölgő hamu, továbbá az is, hogy a lávafolyam lerombolt egy hidat a környéken, ahová így nehezen juttathatnak el orvosi segítséget.
Hétfő reggel ugyanakkor újabb vulkanikus tevékenységet észleltek, ezért több területről kivonták a mentőcsapatokat.
Televíziós felvételeken az is látható, hogy sok helyen a hamu a házakat szinte teljesen betemette, csak a háztetők maradtak szabadon.
Az indonéziai földtani társaság szerint a vulkanikus hamu több mint négy kilométer hosszan terítette be a környéket, az állami tulajdonú AirNav légitársaság pedig azt tanácsolta a repülőgépeknek, hogy inkább Jáva északi része felé kerüljenek.
A Semeru - másnéven Mahameru -, a legmagasabb jávai vulkán, amelynek legutóbbi jelentősebb kitörése 2020 decemberében volt, akkor több ezer ember menekült el a térségből, a láva egész falvakat árasztott el.
Indonézia a csendes-óceáni tűzgyűrűn fekszik, ahol a tektonikus lemezek találkozása miatt gyakoriak a földmozgások. A dél-ázsiai ország területén mintegy 130 működő vulkán található.