A politikus a párizsi Orly repülőtéren, ahol a Párizs közeli Meaux kórházának két stabil állapotban lévő betegét tették fel a dél-franciaországi Bordeaux-ba induló egészségügyi különgépre, elmondta:
eleinte naponta hat repülőgépes átszállítás lesz kevésbé túlterhelt régiókba, mindenekelőtt a Loire-menti városokba és a Bordeaux központú Nouvelle-Aquitaine területére, majd a szám fokozatosan nőni fog.
Ezután tömeges evakuálások lesznek egészségügyi szupervonatokkal, a hét második felétől
- mondta a francia kormányszóvivő. Egy vonattal legalább 24 és maximum 48 súlyos beteget tudnak elszállítani.
Gabriel Attal megerősítette, hogy a fővárosi régióban nyugtalanító a helyzet. Hangsúlyozta, hogy minden ágy számít, és a kormány szavatolja, hogy senki nem marad a kórházak kapuján kívül.
Az egészségügyi tárca adatai szerint a járvány kezdete óta mintegy ezer egészségügyi átszállítás történt, idén eddig 175.
Jóllehet a kórházban ápoltak száma továbbra is 25 ezren stagnál, az egészségügyi ellátórendszeren azért nagy a nyomás, mert a brit variáns térnyerése miatt az intenzív ápolásra szorulók száma fokozatosan nő:
vasárnap este a számuk 4127 volt.
Csaknem negyedüket, 1134 beteget a fővárosi régióban ápolnak, ahol koronavírusos fertőzöttek fekszenek az eredetileg rendelkezésre álló intenzív ágyak 95 százalékán.
Egy évvel ezelőtt az első hullám csúcspontján 7200 súlyos beteget ápoltak az országban.
A korlátozások szigorításának, illetve az újabb lezárásnak az elkerülésére az evakuálásokon kívül az oltási program felgyorsítását tűzte ki célul a kormány. Vasárnapig több mint 5 millióan (7,5 százalék) vették fel az első dózist, akik közül 2,2 millióan (3,3 százalék) már mindkét komponenst megkapták. Az elmúlt héten több mint egymillió embert oltottak be, és a cél az, hogy április 15-ig legalább 10 millió francia megkapja legalább az első dózist.