Arról ír a The Federalist és a Wall Street Journal statisztikai, illetve népszámlálási adatokra hivatkozva, hogy csak 2021-ben egymillió amerikai döntött úgy, hogy a baloldali demokrata vezetésű államokból átköltözik a republikánus irányítás alatt lévő államokba.
Tavaly a legnagyobb népességvesztést elkönyvelő demokrata, úgynevezett „kék államok" New York, Kalifornia és Illinois voltak. A költözési trendek nyertesei pedig az olyan úgynevezett vörös államok, mint Texas, Florida és Arizona.
A költözési trendek miatt
New York állam 2021-ben 319 ezres népességcsökkentést szenvedett el, míg Texas állam 310 ezres nyereséget.
Ugyancsak figyelemre méltó, hogy a republikánus Idaho állam népessége 3 százalékkal nőtt, míg a demokraták fellegvárának tekinthető főváros, Washington D.C. lakossága ugyanennyi százalékponttal csökkent.
Érdemes megjegyezni, hogy az Egyesült Államok a fennállása óta tavaly regisztrálta a legkisebb népességnövekedést, 2020-hoz viszonyítva mindössze 0,1 százalékkal nőtt a lakosság lélekszáma. Ez nyilvánvalóan összefüggésben áll a koronavírus-járvánnyal is, az alacsony és egyre inkább csökkenő gyermekvállalási kedv mellett.
A demokrata vezetésű államokból több ok miatt is költöznek el az emberek.
Ennek egyik oka a nem vállalkozásbarát környezet, tehát a magas adók és járulékok, amelyek miatt a vállalkozók kevesebbet tudnak visszaforgatni új munkahelyek létrehozására, következésképpen a fiataloknak nehezebb lesz elhelyezkedniük a munkaerőpiacon.
Továbbá a demokrata vezetésű államokban nagyok magasak és folyamatosan nőnek a megélheti költségek, külön kiemelve a lakhatási költségeket, az albérlet- és ingatlanárak ugyanis az egekben vannak.
Továbbá
a közbiztonság sem megfelelő, és állandóan romlik, illetve nő a bűnözési ráta.
A 2020 májusától kezdődő erőszakos jellegű radikális baloldali Black Lives Matter (BLM)-tüntetések elsősorban a demokrata vezetésű államokban, nagyvárosokban robbantak ki.
A republikánus vezetésű államok vállalkozásbarátabbak, így könnyebb ott munkahelyet találni, alacsonyabbak az adók és a lakhatási költségek, illetve kisebb a bűnözési ráta.
Egyes vélemények szerint az Egyesült Államokon belüli 2021-es költözési tendenciák azzal is összefüggésben állhatnak, hogy a republikánus államokban jóval kevésbé voltak szigorúak a járvány miatti lezárások, mint a demokrata államokban. Ez pedig befolyásolta a gazdaság helyzetét is, hiszen ahol kevésbé volt szigorú a lezárás, ott a gazdaság teljesítménye és az ezzel összefüggő életszínvonal nem esett annyira vissza.