Medvegyev Telegram-csatornáján kommentálta csütörtökön a NATO aktuális bővítése és az atomháború közti összefüggésekkel kapcsolatos felvetéseket. Leszögezte:
„a tézis, mely szerint Oroszország nukleáris konfliktussal ijesztgeti a világot, a legfontosabb napirendi kérdéssé vált”.
Úgy fogalmazott: „a nyugati országok által Oroszország ellen indított proxy-háborúval összefüggésben” szeretné nagyon világosan megfogalmazni azt, ami egyébként „minden értelmes ember számára nyilvánvaló".
Kijelentette, azzal, hogy a NATO-országok fegyverekkel látják el Ukrajnát és annak csapatait felkészítik a nyugati fegyverek használatára, valamint „zsoldosokat küldenek, és a NATO országai gyakorlatokat tartanak a határaink közelében", növeli a NATO és Oroszország közötti „közvetlen és nyílt konfliktus" valószínűségét. Egy ilyen konfliktus pedig – folytatta –
mindig azzal a kockázattal jár, hogy teljes körű atomháborúvá eszkalálódik
– hívta fel a figyelmet, hozzátéve, hogy „ez mindenki számára katasztrofális forgatókönyv lenne”.
Medvegyev nem jelentett ki ugyan semmit egy lehetséges orosz atomcsapással kapcsolatban, azonban üzenetének vége ad némi fenyegető hangsúlyt mondandójának:
„Csak át kell gondolni a tettek lehetséges következményeit”.
A NATO bővítése nem járul hozzá az eurázsiai biztonsághoz, Finnország csatlakozása a szövetséghez pedig fenyegetést jelent Oroszország számára - jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő csütörtökön újságíróknak nyilatkozva.
Egy újabb NATO-bővítés nem teszi stabilabbá és biztonságosabbá kontinensünket
- mondta a szóvivő.
Peszkov szerint az Oroszországi Föderáció a helyzetre reagálva a kiegyensúlyozás és önnön biztonságának garantálása érdekében intézkedéseket fog kidolgozni.
Hozzátette, hogy Oroszországnak a finn NATO-csatlakozásra adandó válaszlépései attól függnek majd, hogy a szövetség katonai infrastruktúrája milyen mértékben kerül közelebb a határáig.
Az orosz külügy is kommentálta a NATO-bővítéssel kapcsolatos terveket. Csütörtöki közleményükben azt írták:
Oroszország „kénytelen lesz katonai megtorló lépéseket tenni”
válaszul Finnország NATO-pályázatára. Ezek a lépések, mint írják, katonai-technikai és más jellegűek is lehetnek, a céljuk, hogy megakadályozzák a nemzetbiztonsági fenyegetéseket.
Percről percre közvetítésünket az orosz-ukrán háborúról itt olvashatja.