A 2019-ben Pier Antonio Panzeri volt európai parlamenti képviselő − akit a brüsszeli hatóságok Eva Kaili európai parlamenti alelnökkel együtt letartóztattak − által alapított Fight Impunity nevű nem kormányzati szervezet (NGO) állhat az Európai Parlamentet (EP) megrázó korrupciós botrány középpontjában
− számolt be kedd reggel a Politico brüsszeli hírügynökség. Az NGO-hoz köthető személyek közül már sokakat vizsgálati fogságba helyeztek, például egyik parlamenti alkalmazottjukat, Francesco Giorgit, akinek neve ismerősen csenghet a korrupciós botrányt követő olvasóknak − ő a főgyanúsított, Eva Kaili barátja. A sor azonban nem áll meg itt: a Fight Impunityval közös irodaépületet bérlő No Peace Without Justice NGO főtitkárát, Niccolò Figà-Talamancát elektronikus nyomkövetővel engedték szabadjára a hatóságok.
A Fight Impunity 2019-ben jött létre, Panzeri mellett egy társalapítóval, Gianfranco Dell'Alba korábbi EP-képviselővel. Dell'Alba a Politico megkeresésére elmondta, akkoriban még teljesen normálisnak tűnt a kezdeményezés, valamint egyetértett a szervezet céljaival, ezért döntött úgy, hogy csatlakozik Panzerihez.
Az NGO − papíron − a háborús bűncselekmények és emberiesség elleni bűncselekmények elkövetőinek felelősségre vonására és megbüntetésére jött létre, nonprofit egyesületként lett bejegyezve Brüsszelben.
Dell'Alba elmondása szerint nem ismerte közelről Panzerit, sőt társalapítói pozíciója ellenére a szervezet működésébe sem igazán látott bele, ahogy annak finanszírozásáról is keveset tudott. Ezzel pedig már akkor rengeteg probléma akadt.
A nonprofit szervezeteknek a belga jogszabályok szerint évente be kell nyújtaniuk egy beszámolót tevékenységükről az illetékes hatóságoknak. A Fight Impunity hároméves fennállása során egyetlen ilyen dokumentumot sem adott át.
Az NGO emellett nem szerepel az EP átláthatósági nyilvántartásában sem, ez pedig elengedhetetlen lenne ahhoz, hogy részt vegyen a parlamenti tevékenységekben. Ennek ellenére a szervezet évente kétszer tartott beszámolót az EP emberi jogi bizottsága előtt − melynek egyébként korábban maga Panzeri is tagja volt.
A bizottság mostani elnöke, Maria Arena − aki a botrány kirobbanásakor lemondott posztjáról − a Politicónak nyilatkozva elmondta: ő úgy gondolta, hogy a Fight Impunity szerepel az átláthatósági nyilvántartásban, ezért nem tett semmit az ügyben.
Dell'Alba elmondása szerint nem csak a szervezet céljai miatt csatlakozott Panzerihez, le volt nyűgözve, hogy mennyire elismert európai politikusok is kapcsolatban állnak az NGO-val.
A szervezet weboldala szerint a tanácsadók közt ott van Federica Mogherini, az unió korábbi kül- és biztonságpolitikai főképviselője, Bernard Cazeneuve volt francia miniszterelnök, valamint Dimitrisz Avramopulosz volt migrációs biztos is. A botrány kirobbanását követően mindegyikük lemondott posztjáról.
A fent említett politikusok mellett még egy kulcsszereplője volt a szervezetnek, a Fight Impunityval közös irodaépületen osztozó NGO, a No Peace Without Justice alapítója, Emma Bonino korábbi olasz külügyminiszter. Dell'Alba és Bonino jó kapcsolatokat ápoltak, mindkettejük elmondása szerint nem tudtak Panzeri ködös ügyleteiről, valamint a szervezet finanszírozásáról − a vádak szerint az összegek jókora része Marokkóból és Katarból származhatott − sem. Bonino a Politicónak nyilatkozva elmondta, nem is igazán ismeri Panzerit, ugyanakkor tekintve Panzeri reputációját az olasz politikában, ez eléggé elképzelhetetlen. Dell'Alba és Bonino egyébként − egyelőre − nem gyanúsítottjai a botránynak.