A Világgazdaság által készített, júniusra vonatkozó statisztikai ábrák szerint Dánia fővárosában, Koppenhágában a harmadik legdrágább mind a földgáz, mind a villamos energia ára.
A földgáz tekintetében a dán fővárost csupán Stockholm és Amszterdam előzik meg.
Koppenhágában 20,27 eurócent/kWh a gáz ára, ezzel szemben Budapesten csak 2,68 eurócent/kWh, a különbség tehát közel nyolcszoros!
Dániában egy év alatt megduplázódott a gáz ára,
2021 májusában 10,55 eurócent/kWh volt, ez 2022 májusára 21,92 eurócent/kWh-ra nőtt, júniusban pedig minimális mértékben esett vissza 20,27-re.
Koppenhágában 48,61 eurócent/kWh a villamos energia ára, ennél többen csupán a Rómában és Londonban élőknek kell fizetniük az áramért. Budapesten 9,92 eurócent/kWh-ba kerül az elektromos energia. Ez azt jelenti, hogy
a magyar fővárosban ötször olcsóbb az áram mint a dán fővárosban.
Ha az európai fővárosokat hasonlítjuk össze, akkor azt vehetjük észre, hogy
NEM CSAK AZ UNIÓBAN, DE A KONTINENSEN IS BUDAPESTEN A LEGOLCSÓBB A GÁZ ÁRA. AZ ELEKTROMOS ÁRAM AZ EU-S FŐVÁROSOK ÖSSZEHASONLÍTÁSA ALAPJÁN SZINTÉN NÁLUNK A LEGOLCSÓBB, AZ EGÉSZ KONTINENST NÉZVE IS CSAK BELGRÁDBAN ALACSONYABB AZ ÁR.
Az Európai Unió Statisztikai hivatala, az Eurostat áprilisban jelentett meg egy összehasonlítást, amelyből kitűnik, hogy 2020-hoz képest 2021-ben hány százalékkal drágultak az energiahordozók. Az áram tekintetében Magyarországon nem drágult, hanem kis mértékben még csökkent is az ár. Ezzel szemben Dániában a drágulás mértéke a 12-22,5 százalékos kategóriába esett.
Ami a gáz árát illeti, Magyarországon stagnálás volt az adott időszakban, Dániában pedig a drágulás mértéke 35,5-70 százalék közötti kategóriába esett.
Mivel a 2020 - 2021-es periódusról van szó, az orosz-ukrán háborúról itt még nem beszélhetünk, hiszen az 2022. február 24-én tört ki.
Az Eurostat adatai alapján 2022 májusában 2021 azonos időszakához viszonyítva az ipari termelés, egész konkrétan a gyárakból kikerülő különböző termékek ára 36,4 százalékkal növekedett.
A tagállamok közül Dániában volt a legmagasabb az áremelkedés, 59,8 százalékos, tehát közel duplája az uniós átlagnak.
A skandináv államot Románia (59,2 százalék) és Észtország (53,1 százalék) követte az emelkedés mértékében – írja az Adevarul vezető román napilap.
Az Eurostat szerint
ez a drasztikus mértékű emelkedés elsősorban az energiaárak növekedésével áll összefüggésben.
2021 májusa és 2022 májusa között ugyanis az energiaárak 92,9 százalékkal emelkedtek uniós szinten.