A minisztérium adatai szerint a fertőző betegség miatt meghaltak száma keddre elérte az 1002-t. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nyilvántartása szerint
ez a legtöbb halálos áldozattal járó kolerajárvány, amely valaha Malawiban kitört.
Hasonlóan súlyos helyzet legutóbb 2001-2002-ben fordult elő, amikor 968 kolerás haláleset történt.
Tavaly március óta 30 621 fertőzöttet jegyeztek fel. A legtöbb haláleset két nagyvárosban, Lilongwében és Blantyre-ben történt. Ezekben a városokban a közelmúltban ismét megnyitották a járvány terjedésének megakadályozása érdekében bezárt iskolákat.
A kolera hasmenéssel és hányással jár, főleg a kisgyermekekre veszélyes. A fertőzést baktériummal szennyezett víz vagy élelmiszer okozhatja.
Az egészségügyi tárca közleményében a higiéniai szabályok betartására, az alapos kézmosásra és fertőtlenítésre hívta fel a figyelmet: mint írták,
a halottakat a helyi szokások szerint a családtagok mosdatják, akik később a torra szánt ételt is készítik nem feltétlenül megfelelő önfertőtlenítés után. A kolerás esetek száma a temetések után gyakran nő meg.
Az ENSZ tavaly novemberig csaknem hárommillió adag szájon át adható vakcinát küldött Malawiba, de az egészségügyi tárca szóvivője szerint azt már mind felhasználták.
A szóvivő hangsúlyozta, hogy mivel a világon csak egy gyártója van a kolera elleni oltóanyagnak, ez megnehezíti a beszerzést, mert nagy a versengés érte. Ráadásul az ország lakosai közül
sokan vallási okokból elutasítják az oltakozást.
A WHO szeptemberben arra hívta fel a figyelmet, hogy a kolera világszerte egyre több helyen üti fel a fejét az évekig tartó csökkenő esetszám után, s ezt a világszervezet mások mellett a szegénységgel, a háborús konfliktusokkal és a klímaváltozással magyarázta.
Kolerában évente 1,3-4 millióan szenvednek, a betegség mintegy 143 ezer ember halálát okozhatja évente.