A Tóth Klaudia kutató által jegyzett elemzés szerint 2021 novembere óta három, Casablancából Isztambulba tartó járat szakította meg menetrend szerinti útját azért, mert marokkói állampolgárok egy csoportja zavart keltett a gépek fedélzetén. Emiatt végül Spanyolországban kellett landolniuk. Az első érintett repülőt 2021. november 5-én térítették el:
az egyik utasnak váratlanul súlyos diabéteszes tünetei lettek, és két – magukat orvosnak valló – utas megállapította, hogy az állapota kritikus, ezért a kapitány Palma de Mallorcán kényszerleszállást hajtott végre.
Landolás után 21 személy kezelhetetlenné vált és a kifutópályára szaladtak. Az incidens miatt a repülőteret három órára le kellett zárni, illetve 81 érkező repülőgépet másik légikikötőbe kellett átirányítani.
A kórházban az állítólagos betegről kiderült, hogy jó egészségi állapotnak örvend. A rendőrség végül letartóztatta illegális bevándorlás elősegítése miatt.
Ezenkívül a két állítólagos orvosról kiderült, hogy nem rendelkeznek orvosi képesítéssel. 2022. május 15-én egy ugyanezen az útvonalon közlekedő kereskedelmi járat 13 utasából álló csoport próbált meg erőszakot alkalmazva leszállni a repülőgépről, miután két utas között verekedés tört ki, és a barcelonai repülőtéren landoltak.
A spanyol hatóságok úgy akadályozták meg a kiszállást, hogy bezárták a repülőgép ajtaját.
A harmadik eset 2022. december 7-én történt, amely során egy Casablanca-Isztambul járatot szintén Barcelonába irányítottak át, miután egy terhes utas a szülés beindulását színlelte. A leszállás után a várandós nőt mentőlift segítségével szállították le a repülőgépről; eközben egy 28 fős csoport a rendőrség számára kialakított lépcsőt használva lejutott a járatról. Míg a kifutópályán elszaladó utasok felét a spanyol hatóságok őrizetbe vették, a másik felük megszökött.
A terhes nőt kórházba szállították, de letartóztatták, miután kiderült, hogy nem vajúdik.
Egyrészt olcsóbb és biztonságosabb: míg a csempészek akár 7 000 dollárt is elkérnek a légi úton történő szállítás megszervezéséért (pl. hamis okmányok és/vagy bennfentes kapcsolatok biztosítása), addig egy Marokkó-Törökország repülőjegy körülbelül átlagosan 750 dollár áron beszerezhető. Másrészt a Marokkóból Törökországba tartó járatokat valószínűleg azért veszik célba, mert a marokkói állampolgároknak nem kell vízumot szerezniük a Törökországba való beutazáshoz. Ezenfelül a földközi-tengeri vízi úttal járó kockázatok sem állnak fenn.
Összességében elmondható, hogy eddig nem érkezett hír arról, hogy a személyzetek tagjai vagy más utasok megsérültek volna az akciók során, ám ezek az esetek jelentős mértékű aggodalomra adhatnak okot, és a jövőben az erőszak alkalmazása is lehetséges.