Ahogy az Origo is beszámolt róla, napokig kerestek egy elveszett radioaktív kapszulát Ausztráliában.
Az eltűnt kapszulát tartalmazó mérőműszert egy alvállalkozó cég, január 12-én vette fel a bánya telephelyéről, hogy egy Perth északkeleti külvárosában lévő raktárba szállítsa.
Amikor január 25-én, ellenőrzés céljából kicsomagolták, a mérőműszert széttörve találták, és a radioaktív kapszula nem volt a dobozban.
A négy rögzítőcsavar közül az egyik szintén hiányzott.
Így a múlt héten nagyszabású keresőakció indult Ausztráliában, hogy a céziumot tartalmazó radioaktív kapszulát minél hamarabb megtalálják.
A keresőcsapatnak mintegy 1400 kilométeres útvonalat kellett átfésülnie - írta a BBC.
A keresőszolgálat nyilatkozata szerint megtalálták a tűt a szénakazalban.
A 6 mm átmérőjű és 8 mm hosszú kapszula kis mennyiségű cézium-137-et tartalmazott, amely bőrkárosodást, égési sérüléseket vagy sugárbetegséget is okozhat.
A keresőszolgálatok speciális felszerelést, többek között sugárzásérzékelőket használtak a kereséshez.
A kapszulát egy 70 kilométeres/órás sebességgel haladó, speciális sugárzás-érzékelő felszereléssel felszerelt jármű segítségével tájolták be.
Ezt követően hordozható érzékelő berendezéssel mérték be a kapszulát, amelyet az út szélétől mintegy 2 méterre volt.
A hadsereg ellenőrzi a kapszulát és csütörtökön egy biztonságos létesítménybe szállítják Perth városába.
Az eltűnt kapszula keresési területe hatalmas volt. Nagyjából akkora, mint Washington DC és a floridai Orlando közötti távolság.
A Rio Tinto bányászati bocsánatot kért az eszköz elvesztése miatt, amely komoly veszélyt jelenthetett volna, ha rossz kezekbe kerül.