Hortay Olivér a videóban elmondta, hogy a brüsszeli szankciók a legnagyobb fordulatot a gázpiacon eredményezték. Az Európába érkező orosz energia mennyisége megcsappant, ami miatt az LNG-vel, azaz a cseppfolyósított földgázzal kereskedő vállalatok számára új piacokat nyitott.
Ezek a cégek a korábbi években az alacsony árak és a szűk piaci részesedésük miatt jellemzően veszteségesek voltak, tavaly azonban már tetemes profitra tettek szert.
Hortay Olivér hangsúlyozta, hogy
a legnagyobb amerikai LNG-vállalat vesztesége 2021-ben még 2,3 milliárd dollár volt, de 2022-ben már csaknem másfél milliárd dolláros nyereséget termelt.
Hortay arra is kitért, hogy az USA-nak sikerült tartósan helyzetbe hozni a cégeit, és mindezt úgy érte el, hogy hosszú távú gázszerződésekkel 10-20 évre előre biztosította értékesítéseiket.
A legtöbb nagy multinacionális olajvállalat rekordnyereséget ért el 2022-ben. Ezek közül kiemelkedik az amerikai Exxon, ami első nyugati vállalatként volt képes átlépni az 50 milliárd dolláros profitot, illetve a Saudi Aramco, ami tavaly a világ legértékesebb vállalatává vált.
A szakértő szerint több tízmilliárd dolláros nyereségre tettek szert az olajvállalatok, a hétköznapi emberek számára felfoghatatlan profitokról van szó. Hortay szerint a helyzet jó ideig nem fog megváltozni.
Az USA 49 százalékkal több fegyvert exportált 2022-ben, mint egy évvel korábban. Az iparági szereplőket tömörítő szövetség igazgatója pedig néhány hete azt nyilatkozta, hogy a következő három évben az amerikai export további folyamatos növekedésére számít.