Közösen vásárolna lőszereket Ukrajnának az Európai Unió – erről tárgyaltak hétfőn Brüsszelben az uniós külügyminiszterek. Az egyik javaslat szerint a tagállamok saját készleteikből szállítanának lőszert Ukrajnának, de közös uniós beszerzésről is szó volt.
Az Európai Unió legtöbb tagállama mégsem sürgeti a béketárgyalásokat.
Helyette fegyverekkel és katonai eszközökkel támogatja Ukrajnát. Legutóbb Szlovákia jelentette be, hogy az összes MiG–29-es vadászgépét átadja Kijevnek. Németország, Csehország és Lengyelország is küldött már katonai segítséget Ukrajnának. Közben az EU folyamatosan fogad el újabb és újabb szankciókat Oroszország ellen, február végén már a 10. csomag volt terítéken.
A nyomás egyre nő rajtunk, bele akarnak sodorni minket a szomszédban zajló háborúba –
így jelentette be közösségi oldalán Szijjártó Péter, hogy Brüsszelbe utazik, ahol – ahogy fogalmazott – újabb háborúpárti javaslatok kerülnek az asztalra.
Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője a megbeszélés előtt azt mondta: az Európai Unió kétmilliárd euró értékben küldene, főként 155 milliméteres tüzérségi lőszereket. „Lőszert kell biztosítanunk Ukrajnának, gyorsan, nagy mennyiségben és minél olcsóbban" – szögezte le Josep Borrell.
A német külügyminiszter pedig arról beszélt, hogy az EU-ban közös erőfeszítésre van szükség Ukrajna mellett.
Nemcsak a szállításokra kell összpontosítanunk, amelyeket mi, európaiak együtt tudunk koordinálni, hanem a közös gyártásra is
– fogalmazott Annalena Baerbock.
Az első javaslat szerint az Európai Békekeretből egymilliárd euró értékben finanszíroznák, hogy a tagállamok a saját készleteikből tüzérségi lőszereket szállítsanak Ukrajnának. A második javaslat arra vonatkozik, hogy az EU a közösen beszerzett lőszerekből minél többet adjon át Kijevnek, szintén egymilliárd euró értékben. Hazánk mindkettőre nemet mondott - írta a hirado.hu.
Magyarország nem vesz részt a lőszerszállításban
- fogalmazott a külügyminiszter az ülés szünetében. Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Magyarország ugyanakkor nem is akadályozza az Európai Unió többi országát, hogy így tegyen.
Magyarország nem szállít fegyvert ebbe a háborúba, nem is fogunk fegyvert szállítani, mi békét akarunk, és ezért azt várjuk a nemzetközi közösségtől, hogy tartózkodjon minden olyan lépéstől vagy döntéstől, amely hozzájárulhat a háború időbeli vagy földrajzi kiterjedéséhez.
Szijjártó Péter hangsúlyozta: háborús hangulat uralkodik Brüsszelben, és egyre nő a nyomás azokon az országokon, amelyek a békét szorgalmazzák. A miniszter leszögezte, hogy a kormány kitart, és a globális többség részeként a béke mellett fog érvelni.
A háborúnak csak a tűzszünet és a béketárgyalások vethetnek véget, a fegyverek és a lőszerkészlet átadása nem, ezért Magyarország nem adja át lőszerkészletét Ukrajnának – jelentette ki a honvédelmi miniszter Brüsszelben. Szalay-Bobrovniczky Kristóf leszögezte: Magyarország álláspontja szilárd, és nem változott, a magyar kormány továbbra is a tűzszünetet és béketárgyalások megkezdését látja a békéhez vezető egyetlen megoldásnak.
A fegyverszállítások a háború kiszélesedését, elmérgesedését eredményezik, ezért Magyarország továbbra sem szállít fegyvert, és nem küld katonákat Ukrajnába – emelte ki. A miniszter arról tájékoztatott, hogy a brüsszeli tanácskozáson egyebek mellett Ukrajna katonai támogatását, azon belül a lőszerutánpótlás kérdését vitatták meg. Ezzel összefüggésben elmondta: az egyik javaslat szerint a tagállamok a meglévő lőszerkészleteiket vagy annak egy részét átadnák Ukrajnának.
Magyarország ebben a kérdésben, mivel nem támogatja fegyverekkel, sem katonákkal a háborút, az úgynevezett konstruktív tartózkodással élt –
közölte. Azaz – magyarázta – az egyes tagországok döntéseit megillető, kölcsönös tiszteletre alapozva nem akadályozza meg más országok ilyen irányú terveit. Ugyanakkor, mivel a javaslat nemhogy véget vetne, de inkább tovább nyújtja a vérontást és az eszkaláció esélyét, Magyarország nem tartja magára nézve kötelezőnek a részvételt a kezdeményezésben – húzta alá.
Elképesztő felelőtlenség, hogy az Európai Parlament elnöke fegyverszállításokra szólítja fel az uniós tagállamokat. A brüsszeli politikusok jól láthatóan nem fogják fel a helyzet súlyosságát - mondta korábban Hidvéghi Balázs. A Fidesz EP-képviselője szerint gondolkodás nélkül belerángatnák az európai embereket a háborúba.
Pedig itt, a konfliktus közvetlen szomszédságában, a mi érdekünk nem lehet más mint az azonnali tűzszünet és a béke!
Hétfőn egyébként tizenhét európai uniós tagállam, továbbá Norvégia írta alá az Ukrajna védelmi kapacitásait megerősíteni hivatott, közös lőszerbeszerzésről szóló megállapodást – közölte a brüsszeli székhelyű Európai Védelmi Ügynökség (EDA). A kezdeményezéshez
Ausztria, Belgium, Horvátország, Ciprus, Csehország, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Luxemburg, Málta, Németország, Portugália, Románia, Szlovákia és Svédország csatlakozott az EU-tagországok közül.
A megállapodás értelmében az aláíró országoknak rövidebb távon lehetőségük nyílik gyorsított eljárásban 155 milliméteres tüzérségi lövedékek, valamint hosszabb távon több lőszertípus beszerzésére.
Időközben az Egyesült Államok újabb 350 millió dollár értékű (mintegy 130 milliárd forint) katonai segítségnyújtást jelentett be Ukrajna számára. Joe Biden elnök felhatalmazása nyomán – a külügyminiszter határozata alapján – az amerikai haderő készleteiből lőszereket, rakétákat, fegyvereket és járműveket juttatnak el Ukrajnába.
A támogatási csomagban szerepelnek lőszerek a gyorsmozgású HIMARS rakétatüzérségi eszközökhöz, tarackokhoz, valamint a Bradley gyalogsági harcjárművekhez, emellett rakéták, tankelhárító fegyverek és folyami vízijárművek.
Az elnök felhatalmazása alapján az Egyesült Államok további katonai oktatási és kiképzési szolgáltatást is nyújt Ukrajna számára. A mostani 350 millió dolláros csomag az amerikai kormányzat nyilvántartása szerint a 34. készletlehívás Ukrajna támogatása érdekében a védelmi tárcától.
A háború további eszkalációját erősíti, hogy a NATO sajtóinformációk szerint olyan terveket készít,melyek alkalmassá tennék arra, hogy egy keleti irányú fenyegetésre gyors és határozott választ tudjon adni. Ennek alapfeltétele ugyanakkor, hogy a tagországok nagyságrendekkel növeljék védelmi kiadásaikat. Az elkövetkező hónapokban a NATO szeretné felgyorsítani a keleti határán lévő felszerelések felhalmozására irányuló erőfeszítéseit,
és több tízezer olyan katonát jelöl ki, akik rövid időn belül mozgósíthatóak.
Ez a lépés azt hivatott megakadályozni, hogy Oroszország kiterjessze a háborút Ukrajnán túli területekre is – írja a Politico. Ehhez azonban arra van szükség, hogy az egyes országok a korábbiaknál nagyobb mértékben vegyék ki a részüket a közös védelemből. Katonákra, kiképzésre, jobb infrastruktúrára, és főként korszerű fegyverekre, katonai felszerelésre, valamint lőszerekre van szükség.
Egyes tisztviselők szerint akár 300 ezer NATO-katonára is szükség lehet ahhoz, hogy az új modell működőképes legyen.
„Úgy gondolom, hogy olyan erőkre van szükség, amelyekkel érdemben fel lehet lépni Oroszországgal szemben" – fogalmazott NATO Katonai Bizottságának egy magas rangú tagja, hangsúlyozva, hogy jelentősen több csapatra és különösen több készenléti erőre van szükség.