A fehérorosz támadó légierő repülőgépeinek egy része képességet szerzett arra, hogy ellenséges objektumokra nukleáris felszereltségű megsemmisítő eszközökkel mérjen csapást" – jelentette ki Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter kedden, az orosz fegyveres erők parancsnoki értekezletén, számolt be róla az Origo.
Sojgu hozzátette, hogy a fehérorosz hadsereg nukleáris rakéták indítására alkalmas Iszkander-M komplexumot is kapott.
Sojgu szerint
mindez válasz a NATO egyesített erőinek fokozott harckészültségére és a szövetség felderítő tevékenységének fokozására Oroszország és Fehéroroszország határai közelében.
A bejelentés nem sokkal azután érkezett, hogy Oroszország egyértelmű üzenetet küldött arról, hogy mi tartozik Oroszország „nukleáris védőernyője” alá.
Washington támogatja az ukrán támadásokat a Krím-félszigeten lévő katonai célpontok ellen, jelentette ki február közepén az Egyesült Államok külügyminiszter-helyettese. Victoria Nuland azt is hozzátette, hogy Ukrajna nem lesz biztonságban, amíg a Krím-félsziget nem lesz legalább demilitarizálva - vagyis, az ő értelmezésében ez azt jelenti, hogy addig, amíg ki nem vonulnak az oroszok.
Oroszország álláspontja azonban világos: a Krímet orosz területnek tekintik, így a félsziget Oroszország „nukleáris védőernyője” alá tartozik.
Erről Maria Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője többször beszélt.
Óriási mennyiségben szállítanak fegyvereket, segítik a hírszerzést és közvetlenül részt vesznek a harci műveletek tervezésében
- mondta Nuland nyilatkozatára reagálva Maria Zaharova, aki megjegyezte, hogy egyes amerikai tisztviselők, mint egy őrült, úgy álmodoznak Oroszország legyőzéséről.
Az Egyesült Államok azonban nem csak Ukrajnában aktív. A NATO tagjaként az európai atomfegyvereinek modernizációs terveit is felgyorsította. Legalábbis ez derült ki egy amerikai diplomáciai táviratból tavaly ősszel.
A Politico által megszerzett diplomáciai távirat szerint továbbfejlesztett B61-12-es, levegőből ledobható gravitációs nukleáris fegyvereket szállítanak Európába az Egyesült Államokból.
Már az ukrajnai háború előtt is tervben volt a nukleáris arzenál modernizálása, mivel a készlet így biztonságosabban tárolható, közölte a Pentagon szóvivője, Patrick Ryder dandártábornok a Politicóval. Mint fogalmazott:
Bár nem fogjuk megvitatni nukleáris arzenálunk részleteit, az amerikai B61-es nukleáris fegyverek modernizációja már évek óta folyamatban van, és a régebbi fegyverek biztonságos és felelősségteljes cseréjére vonatkozó tervek a korszerűsített B61-12-es változatokra való biztonságos cseréje része a régóta tervezett és ütemezett modernizációs erőfeszítésnek”.
A 10 milliárd dolláros B61-12 élettartam-hosszabbítási programot az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma irányítja, és
célja, hogy számos korábbi változatot, köztük a Németországban, Olaszországban, Belgiumban, Hollandiában és Törökországban lévő légi bázisokon tárolt mintegy 100 bombát lecseréljék.
Vagyis ezen országokban nyilvánvalóan jelen vannak az atomfegyverek.
A minap ráadásul
egy megsérült atombombáról érkezett hír Hollandiából.
Az Amerikai Tudósok Szövetsége (FAS) egy fényképet mutatott be, amelyen amerikai katonák – köztük két tűzszerész és egy civil – vizsgálnak meg egy sérült B61-es bombát. Úgy tűnik, a nukleáris fegyver egy behatás következtében megcsavarodott, és az egyik farokszárnya is hiányzik, emellett egy látható lyukat rózsaszín ragasztószalaggal fedtek le – írta a The Guardian.
A FAS hétfői jelentése szerint a képet az ország egyik nukleáris fegyverkezési létesítménye, az új-mexikói Los Alamos Nemzeti Laboratórium 2022-es, diákoknak szóló bemutatójához csatolta, és
a kép helyszínéül a holland Volkel légitámaszpontot jelölte meg. Ez egyike annak a bázisnak, ahol jelenleg az Egyesült Államokkal kötött nukleáris megállapodás keretében B61-es gravitációs nukleáris bombát tárolnak
- vagyis Hollandiában van az a bázis, ahol atomfegyvereket tárolnak.