Brüsszeli baloldali korrupciós botrány: durva lépéseket tett Eva Kaili

Eva Kaili
Gurmai Zita
Vágólapra másolva!
A brüsszeli baloldali korrupciós botrány főszereplője, Eva Kaili letiltott két újságírót Twitter-oldalán, miközben olasz, spanyol, francia és belga híroldalaknak interjút ad - írta a Magyar Nemzet. Május vége óta Kaili szabadlábon védekezhet, és a nemzetközi címlapokat az vezeti azóta, hogy a botrányos hátterű képviselőnő hogyan fog visszatérni az Európai Parlamentbe dolgozni. Az EP volt baloldali alelnöke ugyanis már házi őrizete alatt azt nyilatkozta, hamar visszatérne a munkába, és egy bírósági végzésnek köszönhetően meg is kapta a lehetőséget arra, hogy részt vegyen a testület e heti plenáris ülésén.
Vágólapra másolva!

Szelektálja Eva Kaili, az Európai Parlament (EP) volt szocialista alelnöke azokat az újságírókat, akiknek nyilatkozik. A Politico arról számolt be, a görög politikus letiltott két újságírót Twitter-oldalán, köztük a brüsszeli hírportál egyik munkatársát. A lap egyébként már korábban is kereste Kailit, ám visszautasította az interjút. „Miközben olasz, spanyol, francia és belga híroldalaknak interjút ad" – tette hozzá a Politico.

Eva Kaili alaposan megválogatja, kikkel áll szóba Forrás: Origo

Eva Kaili tavaly decemberben került a címoldalakra, amikor elsők között vették őrizetbe a Katarral kapcsolatos brüsszeli korrupciós botránnyal kapcsolatban. Az EP volt szocialista alelnöke ellen korrupció vádjával indult eljárás, miután csaknem 1,5 millió euró készpénzt foglaltak le nála a belga hatóságok a brüsszeli lakásán tartott házkutatások során.

Az ügy részeként a politikusnőt letartóztatták, ám áprilisban már házi őrizetbe is került, majd elektronikus nyomkövetővel látták el.

Május vége óta azonban már szabadlábon védekezhet, és a nemzetközi címlapokat az vezeti azóta, hogy a botrányos hátterű Kaili hogyan fog visszatérni az Európai Parlamentbe dolgozni.

Az EP volt alelnöke ugyanis már házi őrizete alatt azt nyilatkozta, hamar visszatérne a munkába, és egy bírósági végzésnek köszönhetően meg is kapta a lehetőséget arra, hogy részt vegyen a testület e heti plenáris ülésén.

Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti delegációjának vezetője ennek kapcsán elmondta, döbbenetes, hogy egy ilyen súlyos ügy után a gyanúsított politikusok sorra jönnek ki a börtönből és folytatják tevékenységüket. A Politico értesülései szerint Kaili egy kisebb irodát is kap néhány emelettel lejjebb alelnöki irodájától.

Összeesküvés-elméletek

Kaili munkába való visszatérése azonban minden bizonnyal nem fog nagy sikert aratni – vélekedett a Politico. A politikusnő mögött ugyanis nemcsak a brüsszeli korrupciós botrány van, hírnevét egy másik üggyel is besározta, miszerint százezer eurót csalhatott el az EP-től asszisztensein keresztül hamis kifizetésekkel, és kenőpénzt is elfogadhatott. A hírportál felhívta a figyelmet arra is, Kaili „politikailag hajléktalanná vált".

Kirúgták pártjából, a görög szocialista Pánhellén Szocialista Mozgalomból (Pasok), az Európai Parlament képviselőcsoportjából, a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetségéből – sorolta a Politico. A lap hozzátette:

Kaili most olyan EP-képviselőkkel működik együtt, akik egyetlen uniós képviselőcsoporthoz sem tartoznak.

Noha számos bizonyíték alátámasztja, hogy Kaili érintett a brüsszeli korrupciós ügyben, a görög politikus továbbra is ártatlannak vallja magát, és erről különböző összeesküvés-elméletekkel igyekszik meggyőzni a nyilvánosságot.

Eva Kaili a napokban elképesztő történetekkel állt elő Forrás: Facebook

Az elmúlt napokban olyan kijelentésekkel próbálta tisztára mosni hírnevét, hogy csak azért került a hatóságok célkeresztjébe, mert túl sokat tudott a kormányzati kémkedésről. Az olasz Corriere della Sera olasz napilapnak adott interjújában a körülötte zajló botrányról azzal igyekezett elterelni a figyelmet, hogy „a titkosszolgálatok kémkedése egyes parlamenti képviselők után aggályokat vet fel az európai demokráciákkal kapcsolatban". „Azt hiszem, ez az igazi botrány" – tette hozzá Kaili. A görög politikus állításait azonban cáfolják. Kaili összeesküvés-elmélete ellen szólalt fel például Sophie in 't Veld liberális EP-képviselő is, aki egyenesen elutasította a kémkedés vádját.

Az EP volt alelnöke a hatóságok munkája kapcsán is valótlanságokat állított: azt mondta, megtagadták tőle letartóztatása alatt gyermekének láthatását, az ügyészség azonban elutasította a vádakat arra hivatkozva, hogy Kaili olyan kiváltságokat is kért, amelyeket másoknak sem biztosítanak.

A görög politikus elleni eljárás még korántsem ért véget, az EP brüsszeli székházában továbbra is vizsgálódnak a hatóságok, házkutatásokat tartanak.

Kaili mellett a brüsszeli korrupciós botrány más kulcsszereplőinek sem zárult még le az ügye. Andre Cozzolino olasz európai parlamenti képviselőt február 11-én, Olaszországban tartóztatták le és helyezték házi őrizetbe bűnszervezethez tartozás, pénzmosás és korrupció vádjával. A Politico szerint kevés esély van ara, hogy az olasz politikus egyhamar visszatérjen az EP-be, ugyanis súlyos harcot vív az olasz bírókkal annak érdekében, hogy ne adják ki Belgiumnak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!