A megfogalmazás az alsóház külügyi bizottságának szerdán közzétett jelentésébe került be. A kínaiak valószínűleg nem fogják válasz nélkül hagyni a lépést. Ráadásul éppen ezen a héten látogat James Cleverly brit külügyminiszter Pekingbe. Öt éve nem járt Kínában magas rangú brit politikus - írja a Mandiner a Politicóra hivatkozva.
Peking tagadja Tajvan államiságát és ragaszkodik ahhoz: a sziget Kína terültéhez tartozik, ráadásul Tajvan függetlenségét mindössze 13 ország ismeri el. A britek lépése egyértelmű provokációnak minősül, ami a mostani feszült geopolitikai helyzetben nagyon súlyos következményekkel járhat. Innen már csak néhány lépés a harmadik világháború.
Nem kellett sokat várni arra, hogy a kínai hivatalos válasz is megérkezzen az üggyel kapcsolatban. Szerdán Vang Ven-pin, a kínai külügyminisztérium szóvivője a parlamenti jelentéssel összefüggésben kifejtette, hogy az abban foglalt állítások nem felelnek meg a valóságnak.
A jelentés, amely Tajvan függetlenségéről szól, ellentmond a tényeknek
- jelentette ki. A kínai külügyminisztérium szóvivője emellett felszólította a brit parlamentet, hogy tartsa tiszteletben az „egy Kína" elvét és a nemzetközi kapcsolatok alapvető jogi normáit.