Az irodapiacot előbb a koronavírus-járvány és a járványvédelmi korlátozások tépázták meg, majd az energiaválság és a központi bankok adták az újabb pofonokat. A megemelkedő kamatköltségek egyre nehezebb helyzetbe hozzák az irodatulajdonosokat, mivel drágult a hiteleik refinanszírozása. Az utóbbi időben elterjedt a home office és a hibrid munkavégzés, mivel számtalan tevékenység végezhető otthonról. Így a cégek is rájöttek, hogy
teljesen felesleges nagy és drága irodákat bérelni a belvárosban.
Ez az attitűd egyébként jellemzően megzavarja az elemzőket, sőt az elemzéseket is torzítják. Más kimutatások szerint
a járvány óta egyre több vállalat hívja vissza az irodába a dolgozóit, ami egészen más fénybe helyezi a globális irodapiacokat.
Londonban a bérlők egyre inkább a külvárosi zöldebb épületeket választják a belvárosi ingatlanok helyett. A Jefferies elemzése szerint a kihasználtság egyre csökken, ahogy a bérlők igyekeznek megszabadulni a szükségtelenné vált épületektől. Példaként említette a Canary Wharfban régóta működő HSBC bankot, ami nemrég közölte: egy, a Cityben lévő sokkal kisebb irodába költözik.
A Calastone szerint a befektetők elfordulnak a brit ingatlanszektortól, és augusztusig mintegy 428 millió fontot vontak ki az ingatlanalapok állományából az év során. A helyzet máshol sem sokkal jobb:
az amerikai irodákban még mindig csak feleannyian dolgoznak, mint a járvány előtt, miközben ketyeg a hitelbomba. Párizsban, Berlinben, Londonban és Amszterdamban az irodabérleti árak több mint 30 százalékkal zuhantak az elmúlt egy év során.