Ahogy az Origo is beszámolt róla, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke vasárnap Lampedusára utazott Giorgia Meloni olasz kormányfő meghívására.
A látogatás oka az volt, hogy Lampedusa kritikus ponthoz érkezett, miután az elmúlt években több tízezer illegális bevándorló szállt partra itt. Meloni azzal a céllal invitálta meg a bizottsági elnököt, hogy személyesen győződjön meg az Európa kapujának nevezett szigeten kialakult állapotokról. A Magyar Nemzet tudósítója szerint
korántsem volt teljes az összhang von der Leyen és Meloni között a látogatást követő sajtótájékoztatón.
"Ha Európa azt gondolja, hogy a jelenlegi krízis megoldható a tagországok határainak lezárásával, akkor téved. A problémát közösen kell megoldani, mert minden tagország érintett a kérdésben. A jelenlegi sajtókonferencia a közös felelősségvállalás kifejezése is. Európa jövője a tét" – hívta fel a figyelmet az olasz kormányfő, aki szerint "komoly, összetett, hosszú távú, határozott fellépésre" van szükség.
Mindenkinek egy irányba kell haladnia, nincs értelme annak, hogy Európa egy része a migrációs hullám megállításán fáradozzon, míg a másik fele ideológiai okokra hivatkozva lebontja ezeket az eredményeket
– vélte Giorgia Meloni, hozzáfűzve, hogy a migránsok elosztása nem jelent megoldást a migrációs krízisre. "Nem egymás baját kell megoldanunk, hanem a külső határokat kell megerősíteni és az induló hajókat leállítani. Ez az egyedüli módja az illegális migráció megfékezésének" – figyelmeztetett.
Megerősítette, hétfőn a minisztertanácsi ülésen döntenek arról, hogy a honvédelmi minisztérium bevonásával hoznak létre olyan létesítményeket, melyekben kitoloncolásra váró személyeket helyeznek majd el.
Az olasz miniszterelnök végül megköszönte a lampedusaiak türelmét, kitartását, felelősségvállalását. A kormány 45 millió eurós támogatást különített el a sziget számára a rendkívüli állapotok kezelésre.
Von der Leyen kijelentette: az illegális bevándorlás európai kihívás, ezért közösen kell megoldást kell keresni. Elmondta, hogy fantasztikus állampolgárokkal találkozott a szigeten, a Vöröskereszt munkatársai rendkívüli szolgálatot teljesítenek.
Európának kell eldöntenie, hogy ki léphet be a kontinensre és ki nem, ne az emberkereskedők döntsenek erről - vélte. Majd tíz pontból álló listában sorakoztatta fel, hogyan képzeli el a történelmi jelentőségű krízishelyzet kezelését.
Céljuk a sziget tehermentesítése, ezért a tagországok figyelmét felhívják, hogy vállaljanak át a Lampedusára érkezett bevándorlókból.
Annak ellenére mondta ezt a bizottsági elnök, hogy az olasz kormányfő előzőleg elmondta, ez nem jelent megoldást a migrációs krízisre. Hangsúlyozta, az erőforrások egyesítésére van szükség a Frontex és az Európai Unió között, csak így lehet felszámolni az emberkereskedéssel foglalkozó hálózatokat. Ennek egyedüli módja a kiindulási országokkal folytatott párbeszéd és együttműködés.
Von der Leyen bejelentette azt is, hogy a vízi és légierők bevetésével kell ellenőrizni a határszakaszt, ha szükséges, hajóblokád felállítása is kilátásba kerülhet. A bizottság elnöke a Lampedusa partjainál felhalmozódott hajók „eltakarítására" is ígéretet tett.
Hozzáfűzte, gyorsítani kell a menedékkérelmek megítélésének eljárását, hogy mielőbb megállapítsák, hogy ki maradhat Európában, és kinek kell távozni a kontinensről. A bevándorlóknak szerinte biztonságos humanitárius folyósokat kell létrehozni, hogy ne kelljen az emberkereskedőkre bízniuk az életüket. A bizottsági elnök úgy véli, a legális bevándorlás javításával visszaszoríthatóvá válik az illegális bevándorlás. Végül Von der Leyen ígéretet tett arra, hogy a Tunéziával folytatott együttműködés keretében újfajta projekteket helyeznek kilátásba, amelyet a Nemzetközi Migrációs Szervezet bevonásával hajtanak végre és a Tunéziának juttatott anyagi támogatásból fedeznek.