Az izraeli hadsereg kedden azt javasolta, hogy azok a palesztinok, akik nem akarják, hogy a Hamász terroristái emberi pajzsként használják őket, meneküljenek át az egyiptomi határon. Richard Hecht izraeli alezredes később, kedden visszavonta ezt a tanácsot.
Pontosítás: A rafahi átkelő tegnap még nyitva volt, de most már zárva van
— mondta Hecht.
A rafahi átkelőt nyilvánvalóan azért zárták le, mert Izrael több bombát is ledobott a közelében. Az izraeli védelmi erők (IDF) kedden közölték, hogy légicsapásokat hajtottak végre egy Rafah közelében lévő alagút ellen, amelyet palesztin terroristák fegyverek és felszerelések csempészésére használnak. Az IDF figyelmeztette a gázai és egyiptomi tisztviselőket, hogy az alagút ellen légicsapás következik.
Az elmúlt napokban az IDF arra utasította a Gázai övezeten belüli lakosságot, hogy távolodjanak el a kijelölt területektől. Hangsúlyozzuk, hogy Izrael részéről nincs hivatalos felhívás arra, hogy a Gázai övezet lakói Egyiptomba távozzanak
– közölte kedden az IDF.
Egyiptomi tisztviselők állítólag megharagudtak arra, hogy az izraeli hadsereg azt mondta a palesztinoknak, hogy meneküljenek Egyiptomba, míg a gázai lakosok dühösek voltak Egyiptomra, amiért elvágta a menekülés útját.
Ez nem a megfelelő idő arra, hogy veszélybe sodorjunk valakit, aki túlélt egy bombamerényletet és csodával határos módon elérte az átkelőt. Nem térhetünk vissza a halálba
– írta egy lakó a rafahi átkelő Facebook-oldalán.
Az izraeli csapás az átkelő közelében arra kényszerítette az üzemanyaggal és más, Gázába szánt áruval megrakott teherautókat, hogy forduljanak vissza Egyiptomba. A palesztin belügyminisztérium szerint a munkásokat az egyiptomi tisztviselők saját biztonságuk érdekében utasították, hogy hagyják el a területet.
Ahmed Salem, a Sínai Alapítvány az Emberi Jogokért munkatársa szerda reggel azt mondta a Reutersnek, hogy a rafahi átkelő még mindig zárva van, egyiptomi katonai repülőgépek repülnek a fejük felett, és az egyiptomi szárazföldi egységek közelebb vonultak a határhoz. Az egyiptomi kormány közölte, hogy mentőautókat készítettek elő az esetleges gázai orvosi evakuálásra.
Eddig nem volt jele palesztinok tömeges összegyűjtésének a rafahi átkelőnél, keddig csak a menetrend szerinti indulások zajlanak
– jelentette a Reuters.
Egyiptomi biztonsági tisztviselők szerdán közölték, hogy tárgyaltak humanitárius segélyfolyosók létrehozásáról a Gázai övezetbe, de kategorikusan elutasították, hogy a palesztin menekültek Egyiptomba meneküljenek.
Egyiptom nagyon szerette volna megnyitni a rafahi átkelőt, hogy humanitárius segélyt, élelmiszert és gyógyszereket nyújtson, de az instabilitás és a konfliktus kiterjedése még több nehézséghez és még több menekülthez vezet a biztonságos területek, köztük Európa felé
– panaszkodott Sameh Shoukry egyiptomi külügyminiszter.
Az egyiptomiak több korábbi zavargási hullám során is lezárták a Gázai övezet határát, és a legtöbb muszlim országhoz hasonlóan folyamatosan sürgetik Izraelt a „visszatérési jog" érdekében, amely még több palesztint zsúfolna be Gázába, visszahozva azoknak a leszármazottait, akik Izrael állam 1948-as megalakulásakor távoztak.
A „visszatérési joghoz" való ragaszkodás, amelyet Izrael soha nem fog teljesíteni, kényelmes módja annak, hogy más regionális hatalmak megtagadják a palesztin migránsok befogadását, még akkor is, ha ragaszkodnak a „palesztin nép" iránti elköteleződésükhöz.
A gázai határ túloldalán lévő egyiptomi területnek a terrorizmussal kapcsolatos problémái vannak, beleértve az egyiptomi csapatok és az ISIS-szel és az al-Kaidával szövetséges fegyveresek közötti kegyetlen összecsapásokat. Az izraeliek 2018-ban segítették Egyiptomot az iszlamista terroristák elleni hadjáratban.
A Hamász, a szombati atrocitások elkövetője a Muzulmán Testvériség palesztinai ágának alkotása. A Muzulmán Testvériség rövid ideig uralta Egyiptomot, miután a 2011-es „arab tavaszi" káosz idején megbuktatták Hoszni Mubarak katonai diktátort, amíg a jelenlegi egyiptomi vezető, Abdel Fattáh esz-Szíszi egy 2013-as puccsal hatalomra nem került. Kairónak komoly okai vannak attól tartani, hogy a palesztinok beáramlása – esetleg a Muzulmán Testvériség és a Hamász ügynökeivel megspékelve – biztonsági válságot okozna a rafahi átkelő egyiptomi oldalán.
Az ENSZ, amely általában nagyon lelkes a határok nagyszámú menekült előtt történő megnyitásáért, úgy tűnt, megelégszik azzal, hogy Egyiptom nem hajlandó palesztinokat fogadni. Antonio Guterres ENSZ-főtitkár megköszönte Egyiptomnak „a konstruktív elkötelezettséget, hogy megkönnyíti a humanitárius segítségnyújtást a rafahi átkelőn keresztül, és az El Arish repülőteret a kritikus segítségnyújtás számára elérhetővé teszi", de a menekültekről nem mondott semmit.
A civileket meg kell védeni. Nem akarjuk, hogy a gázaiak tömeges elvándorlását lássuk
– mondta Guterres szóvivője, Stephane Dujarric.
A Biden-kormányzat két tisztségviselője kedden az NBC Newsnak elmondta, hogy az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy létrehozzon „egy Egyiptomba vezető déli folyosót", amelyen keresztül az amerikaiak elmenekülhetnek a Gázai övezetből, miközben a harcok fokozódnak.
Ugyanezen források szerint Joe Biden elnök „a korábbi felhívásoknál közvetlenebbül fogalmazott", amikor azt mondta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnöknek, hogy kerülje „a nők, gyermekek és nem harcolók halálát eredményező túlzott erőszakot", különösen mivel úgy tűnik, hogy nincs olyan útvonal, amelyen nagyszámú palesztin civil elmenekülhetne Gázából.
A Times of Israel (TOI) emlékeztetett arra, hogy Biden állítólag hasonló „Izrael köré karoló" megközelítést alkalmazott a 2021. májusi gázai háború idején, amikor nyilvánosan teljes mellszélességgel támogatta az izraelieket, miközben négyszemközt azt mondta nekik, hogy korlátozzák a civil áldozatok számát és a lehető leggyorsabban fejezzék be a katonai műveletet.