A zambiai kormány tömeges oltási programot indított, és napi 2,4 millió liter tiszta vizet biztosít a dél-afrikai ország érintett közösségeinek. Ezenfelül mozgósították az országos katasztrófavédelmet is, és január 29-ig elrendelték az iskolák bezárását.
A helyi egészségügyi minisztérium szerint tíz tartományból kilencben és az ország körzeteinek csaknem felében észleltek kolerás eseteket, és
a mintegy 20 millió lakosú országban naponta 400 esetet regisztráltak.
Ahogy korábban az Origo is beszámolt róla, két hete még csak 4000 körüli volt a fertőzöttek száma, ami mára 10 ezer fölé emelkedett.
Ez a járvány továbbra is fenyegetést jelent az ország biztonságára
- mondta Sylvia Masebo zambiai egészségügyi miniszter.
A zambiai járványban 229 ember azelőtt halt meg, hogy egészségügyi intézménybe kerülhettek volna - közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO).
Az AP News szerint a fővárosban egy nagy futballstadiont alakítottak át, és ide szállítják kezelésre a fertőtő betegeket.
Az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) lesújtóan magasnak nevezte, hogy
a három hónapos járvány kitörése óta körülbelül 4 százalékos a halálozási arány,
pedig kezelés esetén a kolera halálozási aránya kevesebb mint 1 százalék.
A kolera bakteriális fertőzés okozta betegség, amely általában szennyezett víz vagy élelem útján terjed és akut hasmenést, ennek révén kiszáradást okoz.
A közelmúltban Malawiból, Mozambikból és Zimbabwéből is jelentettek kolerás fertőzéseket, 2023 eleje óta összesen több mint 200 ezer esetet és 3 ezret meghaladó halálesetet jelentettek Dél-Afrikában - közölte az UNICEF.
Az ország elnöke korábban arra buzdította az embereket, hogy költözzenek városokból falvakba,
mivel egyes sűrűn lakott városi területeken a rossz higiénés körülmények jó táptalajt jelentettek a kolera gyors terjedésének - írja a BBC.