A Nézőpont Intézet kutatása azt mutatja, hogy a megkérdezett európai emberek nem szeretnék, ha a gyermekeik, unokáik, férjük, vagyis a családtagjaik és barátaik meghaljanak, csak azért, hogy Oroszország vereséget szenvedjen Ukrajnában.
A felmérés válaszadóinak többsége nem ért egyet azzal, hogy EU-tagállamok katonáit küldjék a háborúban álló országba.
Ne legyenek európai uniós katonák Ukrajnában
A felmérés arra a kérdésre kereste a választ, hogy egyetértene vagy nem értene egyet az EU-tagállamok katonáinak Ukrajnába küldésével?
A közvélemény-kutatások 2024 áprilisában és májusában történtek, országonként ezer fő megkérdezésével. Az eredmények alapján kiderül, hogy a lakosságnak, csak egy igen csekély aránya támogatna egy ilyen javaslatot.
Az adatok szerint a bolgárok mindössze 6 százaléka értene egyet ezzel az elképzeléssel, a magyarok esetében 10, a szlovénoknál pedig 13 százalék a támogatók aránya. A románok (19 százalék), a szlovákok (12 százalék), a horvátok (14 százalék), az osztrákok (17 százalék) és a lengyelek (16 százalék) körében sem népszerű az ilyen terv. A megkérdezettek ötöde sem értene egyet ezzel. A cseheknél is kisebbségben vannak a katonák Ukrajnába küldését támogatók. Ez derül ki a Nézőpont Intézet kutatásából.
A francia elnök és más uniós vezetők semmibe veszik az emberek akaratát
Az elmúlt hónapokban egymást érték egyébként a háborús uszítások a vezető európai politikusok részéről. Szinte egymásra licitálnak a háborúpárti vezetők. A cél nem egyéb, mint legyőzni Oroszországot bármi áron. Annak ellenére, hogy az emberek nem akarnak öldöklést, s több EU-s országban is elutasítják azt, hogy uniós katonákat küldjenek Ukrajnába, mégis hemzseg a kontinens azoktól a politikusoktól, akik háborús pszichózisban szenvednek. Az elképzelés élharcosa Emmanuel Macron. Mint arról a Magyar Nemzet több alkalommal is beszámolt, a francia elnök az elmúlt hetekben egyre keményebb álláspontra helyezkedett Oroszországgal szemben. A párizsi vezető az elmúlt hónapokban nem volt hajlandó kizárni, hogy csapatokat telepítsenek Ukrajnába - írja a Magyar Nemzet.
Mindent megteszünk annak érdekében, hogy Oroszország ne nyerje meg ezt a háborút. Minden lehetséges, beleértve nyugati csapatok Ukrajnába küldését is
– mondta Emmanuel Macron február végén, amivel kinyitotta Pandora szelencéjét.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök is a háború lehetséges eszkalációja mellé állt, mert szerinte szó szerint minden forgatókönyv lehetséges, írta meg korábban lapunk.
Tudom, hogy pusztítóan hangzik, különösen a fiatalabb generáció számára, de lelkileg hozzá kell szoknunk egy új korszak érkezéséhez. Ez a háború előtti korszak
– hangsúlyozta március végén.
Lengyelország sem zárhatja ki, hogy csapatokat küldjön Ukrajnába, jelentette ki Radoslav Sikorski lengyel külügyminiszter.
A háborúpártiak sorába beállt Josep Borrell is. Az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője például úgy fogalmazott:
Európának fel kell készülnie az esetleges háborúra, mivel az Ukrajnán túli kontinensen egy teljes körű konfliktus már nem fantázia.
A balti államok vezetői szintén támogatják, hogy még erőteljesebb támogatást kapjon Kijev a nyugati szövetségeseitől.
Már Ukrajnában a francia katonai kiképzők?
Úgy tűnik, egyre közelebb kerülünk egy valódi világháborúhoz. Az orosz külügyminiszter szerint a francia katonai kiképzők már Ukrajnában vannak. Moszkva szerint ezáltal legitim célponttá válnak ők is.
Lavrov a Kongói Köztársaság külügyminiszterével, Jean Claude Gakossóval tartott közös sajtótájékoztatón beszélt a franciákkal szembeni esetleges nyílt konfrontációról.
Ami a francia kiképzőket illeti, azt hiszem, ők már Ukrajna területén vannak
– mondta Lavrov. Hangsúlyozta:
"A katonai tisztviselők vagy zsoldosok státusuktól függetlenül legitim célpontot jelentenek fegyveres erőink számára."