Az ír Michael McGrath lehet az Európai Unió következő igazságügyi vezetője, miután a minap Brüsszelben sikerrel vette a bizottsági meghallgatását. Az Európai Parlament képviselőit ugyanis nem érdekelte, hogy mi McGrath véleménye Ursula von der Leyen sokat vitatott Pfizer-ügyéről - írta Magyar Nemzet.
Mint ismert, az Európai Bizotság elnöke 2021 májusában elképesztő, 35 milliárd eurós szerződést kötött a Pfizerrel 1,8 milliárd adag koronavírus elleni vakcina beszerzéséről, és az EB elnöke gyakorlatilag sms-ben egyeztette a részleteket Albert Bourlával, a Pfizer vezérigazgatójával.
Az ügyben vizsgálat indult, amelynek eredményeképpen kiderült: Von der Leyen stábja szándékosan hátráltatta a vizsgálatot, amikor azt állította, nem talált semmiféle szöveges üzenetet az EB-elnök és Bourla között.
Erről kérdezte Michael McGrath biztosjelöltet László András (Fidesz–KDNP) a bizottsági meghallgatásán, azonban az ír politikus egyszerűen nem válaszolt a kérdésre. A jobboldali politikus arról akarta meghallgatni a biztosjelöltet, hogy az Ursula von der Leyen által a Pfizer vezérigazgatójának, Albert Bourlának küldött üzeneteket közzéteszik-e. Az európai ombudsman 2022-ben azt mondta, hogy a bizottság azon döntése, hogy nem keresi az üzeneteket, hivatali visszásságnak minősül. László McGrath válasza után felkiáltott, hogy kérdésének a szövegekkel kapcsolatos részére nem válaszolt, de Anna Cavazzini, az Európai Parlament belső piaci és fogyasztóvédelmi bizottságának vezetője áttért a következő kérdésre.
Nem ez az egyetlen, kettős mércére utaló eset Brüsszelben. Gond nélkül vette ugyanis a meghallgatást a szlovén biztosjelölt is.
A liberális politikus, Marta Kos még csak nem is az EU-ban él, egy lobbicégnél tanácsadó, hírbe hozták a volt Jugoszlávia titkosrendőrségével, és állítólag a beosztottjaival is agresszívan viselkedett.
Ráadásul a férje miatt is kétséges, kinek az érdekeit képviselné. Marta Kos házastársa ugyanis a svájci Henri Getaz, azon Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) főtitkára, amely alkalmasint az EU-val szemben is igyekszik érvényesíteni az érdekeit. A liberális biztosjelölt a kétes ügyek ellenére zöld lámpát kapott Brüsszelben.
Dobravka Suica horvát biztosjelölt, aki másodszor lehet tagja az Európai Bizottságnak, ezúttal a mediterrán régióért felelhet. Suica korábban EP-képviselő volt és Dubrovnik polgármestere.
Az Európai Néppárt által támogatott biztosjelöltről már a Politico is megírta, hogy hazájában is szemet szúrt: férjével (egy nyugdíjas tengerészkapitánnyal) együtt házai, lakásai vannak és egy jachttal is rendelkezik, ami miatt a horvát médiában és egy civil szervezetben is felmerült a kérdés, hogyan tudott közalkalmazottként ekkora vagyonra szert tenni.
Mivel ennek okán Suica magyarázkodásra kényszerült, 2019-ben az EU Observer terjedelmes cikket szentelt a témának, részletesen bemutatva az ő és férje vagyoni helyzetét és a horvát biztos érvelésének buktatóit. Egy korrupciós botrányban lehetségesen érintett biztosjelölt támogatása azonban a Manfred Weber-féle néppárt részéről mégsem vetett fel aggályokat. Meghallgatása során a fenti ügyben egyetlen kérdést sem kapott, biztosjelölti alkalmasságát nem befolyásolta a botrány, bizottsági tagságát jóváhagyták.
Maria Luís Albuquerque szintén a néppárt által támogatott, pénzügyi szolgáltatásokért és a takarék- és befektetési unióért felelős biztosjelölt, a portugál Szociáldemokrata Párt színeiben.
A portugál eddigi karrierje során gond nélkül vándorolt az állami és a magánszektor között, kimerítve a néppárt által egyébként uniós vezetői szinten elítélt forgóajtó-jelenséget.
A portugál pénzügyminiszteri posztról az egyesült királyságbeli Arrow Global követelésbehajtóhoz igazolt, amely a 300 millió euró értékű portugál pénzügyi szolgáltató csoport, a Banif behajthatatlan követeléseit kezelte. Noha meghallgatásán a kérdés többször is felmerült, a biztosjelölt azzal érvelt, hogy hazája szabályozását nem szegte meg.
Albuquerque-t több képviselő is élesen bírálta korábbi pozíciói okán. Egy portugál képviselő komoly kritikát megfogalmazva azzal vádolta a biztosjelöltet, hogy
a nagy bankok és a pénzügyi szektor ügynöke, és hozzátette, e szakmai tapasztalata kizárhatja őt a következő bizottságból, majd feltette a kérdést, hogy megválasztása esetén melyik bankot fogja képviselni.
A meghallgatásról szóló közvetítésében a brüsszeli elit lapja, a Politico azonnal meg is védte a jelöltet, jelezve, hogy tudása a pénzügyi szektorról és a szabályozásokról elismerendő, összeszedett és érti a dolgát. Biztosjelöltségét aggasztó szakmai háttere ellenére is jóváhagyták.
Ehhez képest szerdán este a Weber-féle néppárt, amelynek Magyar Péterék is a tagjai, a többi baloldali párttal összefogva pótvizsgára küldte a magyar biztosjelöltet. A kettős mércét bizonyítja, hogy míg az öt éve uniós biztosként szolgáló Várhelyi Olivérrel így jártak el, láthatóan több botrányos előéletű biztosjelölt különösebb gond nélkül átment.