Torna előtti utolsó evés
Ha edzés előtt másfél órával megeszünk egy alacsony szénhidráttartalmú, fehérjében gazdag kisebb adag ételt (zsírszegény joghurt vagy pulykasonkás kis szendvics vagy 1 töltött tojás), sokkal jobban és tovább bírjuk majd az edzést, mit egyébként - és sokkal több kalóriát tudunk elégetni, olvashatjuk Steve Zim tréner Hot Point Fitness című könyvében. A másfél óra szigorúan betartandó! Ha ennél később eszünk edzés előtt, a szervezetünk az edzéskor még az emésztésre koncentrál, és teljesítményünk sokkal rosszabb lesz. Ha edzés előtt emeljük meg a vércukorszintet - mondjuk egy müzli szelettel - , az edzésen nem adunk lehetőséget a testnek a hatékony zsírégetésre.
Az orrodon át lélegezz!
Ha megtanulunk az orrunkon keresztül lélegezni - be- és kilélegezni is! -, képesek leszünk szívritmusunkat stabilizálni, kontrollálni, és ez ugyanúgy kitartóbbá tesz bennünket az edzés alatt, mint az első pontban említett energia pótlás.
Ha nem kell arra figyelnünk, hogy lihegünk, mint egy kutya, mert nem tudunk elég levegőt venni, sokkal jobban bírjuk az edzést. Persze ez a légzéstechnika nem fog menni az első alkalmakkor, legalább hét-nyolc próbálkozás, mire ráérzünk a dolog lényegére.
A kardióedzést hagyjuk utoljára
Előbb jöjjön az izomerősítés, utána a biciklizés vagy futás. Bár az edzést általában fordítva kezdik a legtöbben, mégis érdemes végig gondolni, hogy mi a jó valójában. Bemelegítés után kb. 15 percig tart, mire a szervezet eléri azt a energia szintet, hogy valóban elkezdjen a tartalékai után nyúlni, azaz az edzéshez szükség energiát a zsírégetésből nyerje. Ha elkezdünk először biciklizni, mondjuk harminc percet, akkor az első 15 perc csak bemelegítés, és csak az utolsó 15 per az igazi zsírégetés.
Ellenben ha először súlyzózunk, izomerősítő gyakorlatokat végzünk, akkor mire a kardióedzéshez kezdünk, jól bemelegítettük magunkat, tehát mind a harminc perc bicajozás vagy futás zsírégető hatású lesz.
Váltogassuk a mozgásformákat
Szervezetünk alapjában egy lusta állatfajta. Ha egyféle edzésre járunk, egyféle gyakorlatsort csinálunk minden alkalommal, egy idő után nem fogjuk érzetni a hatást. Hogy miért nem? Mert szervezetünk hozzászokott, nem hajlandó több zsírt égetni, megtanulta, hogy mennyi energia kell ehhez az edzéshez, és annál többet nem fog pazarolni rá. Ezért ha egyik nap mondjuk jógázunk, akkor utána mondjuk ússzunk, a harmadik edzés meg futás legyen a héten. Ha "csak" fitneszterembe járunk, akkor az egyik napot a felsőtest edzésével kezdjük, a másik nap láberősítéssel kezdjünk. Cselezzük ki testünket! Ha többféle sporttal, mozgással próbálkozunk, önmagában is sokkal hatásosabb lesz mindegyik.