Sokan érezhettük már, hogy az esti edzést követően másnap alig tudunk kikelni az ágyból. Eleinte ezt még büszkén az izomláz számlájára írjuk. Később azonban, amikor már napközben is érezzük: fáj a lábunk, csípőnk vagy derekunk, érdemes elgondolkodni, vajon mindent jól csinálunk-e, esetleg, mindet jól instruálnak-e nekünk az edzők, megfelelő tornát választottunk magunknak? - Az aerobikórákon leggyakrabban a bokával és a térddel kapcsolatos problémák merülnek fel. Az esetek túlnyomó részében ez az elnagyolt bemelegítés következménye - osztja meg velünk tapasztalatait Lakó Viktória magyar fitneszbajnok, személyi tréner.
A boka talán sérülékenyebb a térdnél, hiszen bizonyos aerobikstílusoknál igen nagy terhelésnek van kitéve. Ilyen stílus például a stepaerobik. - Ezeken az órákon nem lehet elégszer felhívni rá a figyelmet, hogy minden esetben teli talppal kell a stepre érkezni, mert egy lendületes lépéskombinációnál megcsúszva a boka akár ki is fordulhat - hangsúlyozza a szakember. Gyakran megesik, hogy erre a hölgyek nem ügyelnek, vagy fáradtságból adódóan, vagy azért, mert a koreográfiát próbálják követni. Az edzőknek kezdő csapatoknál éppen ezért ajánlatos lassabb ütemű zenére az alaplépésekből álló koreográfiát összeállítani. De természetesen akár kezdőkről, akár haladókról van szó, nagyon fontos a bemelegítés!
A boka akár kisebb megterheléstől is elkezdhet fájni, ha eleve gyengék az izületek, bokaszalagok. - Ilyenkor nincs más választás, pihentetőbb tornára kell váltani. A step és a többi szökdeléses, koreográfiára épülő stílussal szemben inkább a köredzés vagy az alakformáló, zsírégető, konditornák jöhetnek szóba, esetleg még a boksz, ott ugrálás helyett inkább rúgások, ütések vannak - javasolja Viktória.
Mondhatni, ugyanez a felosztás igaz azokra is, akiknek a térdük sajog. Lábunknak ezt a részét is leginkább a step veszi igénybe, de sok sérülés adódik abból, hogy a hölgyek megerőltetik magukat, vagy rossz tartásban végzik a gyakorlatokat. - A térddel igazából, ha helyesen végezzük a gyakorlatokat, pusztán a tornázás miatt nem lehet baj. Nagyon ritkán fordul elő, hogy valakinek kiforduljon a térde egy aerobikórán. Az edző ott követhet el hibát, ha nem tart be bizonyos alapvető irányelveket. Nem guggoltatok például 40 percig olyan tanítványokat, akik nincsenek hozzászokva ekkora terheléshez - avat be az edző. Tipikus hibának számít, amikor guggolásnál a hölgyek jóval a vízszintes tartás alá ereszkednek, nem tartják egyenesen hátukat és nem a derékra, combokra helyezik a testsúlyt, hanem a térdekre. A térd túlterhelésének másik jellemzője a kitöréseknél előforduló rossz tartás. A helyesen végzett gyakorlatnál a lábszár nem kerül a lábfej vonalánál előrébb, a karokkal pedig nem a térden támaszkodunk, hanem csípőre tesszük.
Mind a boka-, mind a térdfájás lehet ugyanakkor a rossz cipőválasztás következménye is. - Egy jó aerobikcipő mindig puha talpú, megfelelően fekszik a lábon, és általában magasabb szárú, hogy fogja a bokát - hívja fel a részletekre a figyelmet az edző. Egy rossz cipő okozta fájdalom a bokán keresztül elérhet a térdig, sőt, innen tovább a csípőig és a derékig is! Itt is érvényesül tehát, hogy jobb, ha nem gyors és látványos eredményre törekszünk, inkább a fokozatos, biztonságos és tartós fejlődést részesítjük előnyben.