Intim kellemetlenségek

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

A hüvelyi fertőzések jó része szexuális úton is átvihető, így szóba jöhet a partner egyidejű kezelése is. Mindezek mellett a hüvelyfertőzések bizonyos formáihoz súlyos szövődmények szintén kapcsolódhatnak. Ezért rendkívül fontos lenne, ha az érintettek - akár jelentéktelennek tűnő panaszokkal is - mielőbb felkeresnék nőgyógyászukat.

Mik azok a hüvelyfertőzések?

A hüvely normális állapotában is nagy számban tartalmaz baktériumokat. Egészséges nők hüvelyében az úgynevezett tejsavbaktériumok vannak túlsúlyban, melyek hatására a hüvelyváladék savanyú vegyhatású lesz. Ez a savas környezet a hüvelyben védő hatású a fertőzések ellen. Hüvelyfertőzés akkor jön létre, amikor az említett tejsavbaktériumok száma valamilyen okból lecsökken és a kis számban mindig jelenlévő egyéb baktériumok elszaporodnak.

A tünetek. Leggyakrabban bővebb és a normálistól minőségében is eltérő, rendellenes hüvelyi folyás jelentkezik. Ehhez kellemetlen szag, viszketés, hüvelyi diszkomfortérzés, esetenként fájdalmassá váló közösülés társulhat.

Mikroorganizmusok és a fertőzés

Legtöbbször különböző baktériumok kóros elszaporodása áll a háttérben (bacterialis vaginosis). Emellett gomba- (candidiasis) és protozoon fertőzés (trichomoniasis).

Mi a kiváltó ok?

A szexuális úton is terjedő fertőzéseknél - lásd candidiasis, trichomoniasis - elsősorban a fokozott szexuális aktivitás, a partnerek gyakori cseréje. A candidiasis kiváltó oka: gyakran valamilyen előzetes antibiotikus kezelés. A bakteriális hüvelyfertőzések (bacterialis vaginosis) kialakulását minden olyan körülmény elősegítheti, amely közvetlenül vagy közvetve a hüvelyváladék vegyhatását kevésbé savas irányba tolja el, és ezáltal a kis számban mindig jelenlévő kórokozó baktériumok elszaporodását lehetővé teszi. Ilyen például a terhesség, vagy a gyakori hüvelyöblögetés.

Melyik a leggyakoribb?

A nem terhesek és terhesek körében egyaránt a bakteriális hüvelyfertőzés, ami az összes hüvelyi fertőzés csaknem egyharmada. Előfordulása tág életkori határok között mozog.

Melyik a veszélyesebb?

Nem terhes nőknél Terhes nőknél
Kóros elváltozás a méhnyakon Magzatburok-gyulladás
Gennyes méhnyakgyulladás Idő előtti burokrepedés
Kismedencei gyulladások Koraszülés

Műtéteket követő fertőzések

Húgyúti fertőzések

Szülést, császármetszést
illetve abortuszt követő méhgyulladás

Tekintettel a vele kapcsolatos gyakori és esetenként igen súlyos következményekre, itt is első helyen a bakteriális hüvelyfertőzés áll. A bacterialis vaginosishoz kapcsolódó szövődményeket részletezi a mellékelt táblázat.

Mikor gondoljunk fertőzésre?

A fentebb már említett panaszok jelentkezésekor mindenképpen. Mindamellett akár jelentéktelennek látszó tüneteknél is felmerülhet a gyanúnk. Sajnos az igazsághoz tartozik, hogy a hüvelyfertőzések jó része akár teljesen tünetmentes is lehet. Ilyenkor esetleg csak egy más okból végzett nőgyógyászati vizsgálat - például rákszűrés - során derülhet rájuk fény.
A hüvelyfertőzések különböző fajtái biztosan csak szakorvosi vizsgálat alapján különíthetők el.

Hogyan segíthet az orvos?

Az Ön nőgyógyásza a szükséges vizsgálatok elvégzése alapján felállítja a diagnózist, vagyis pontosan meghatározza a fennálló hüvelyfertőzés fajtáját. Ez feltétlenül szükséges a megfelelően hatékony kezelés megválasztásához. Ezután felírja Önnek a megfelelő gyógyszert és utasításokkal látja el, illetve tanácsokat adhat, hogy hogyan előzheti meg a jövőben az újabb hüvelyfertőzést. A kezelés megfelelő antibiotikum adását jelenti. Az utóbbi időben forgalomba került korszerű készítmények segítségével hatékony helyi, vagyis hüvelyi kezelés is megvalósítható. Kapható már kifejezetten erre a célra kifejlesztett gyógyszer, amelyhez a gyártó a szer hüvelybe juttatását megkönnyítő egyszer használatos eszközöket is mellékel.

Mit tehet, hogy egészségesebb legyen?

- Tegyen meg mindent a hüvelyfertőzések megelőzéséért.
- Ha gyakran változtat partnert, használjon gumióvszert! Ezzel megakadályozhatja a szexuális úton is átvihető fertőzéseket.
- Nem jó a gyakori hüvelyöblögetés, mert megszüntetheti a normálisan savas vegyhatású hüvelyváladék természetes védőhatását.
- Továbbá ügyeljen a személyi és a szexuális higiénia szabályaira is.
- Amennyiben már létrejött a hüvelyfertőzés, a fentebb említett panaszok és tünetek észlelésekor forduljon mielőbb orvosához! Merjen részletesen beszélni erről az "intim kellemetlenségről"! Csak ilyen módon előzhető meg az esetenként igen súlyos kihatásokkal járó szövődmények kialakulása.
- Az orvosi vizsgálat után, gondosan tartsa be a gyógyszer-szedéssel kapcsolatos utasításokat.
- A kezelés végén, ha panaszai nem múltak el, akkor is jelentkezzen kontrollra, ha erre orvosa külön nem kérte.
- A hüvelyfertőzések gyakran tünetmentesek, javasolt az évente egyszeri nőgyógyászati vizsgálat. Erre a rákszűrés miatt minden nőnek szüksége lenne.

Dr. Simándi János szülész-nőgyógyász szakorvos


Ajánlat

A nemi szervek Candida fertőzése

A trichomoniázisról


Korábban

Mindkét nemben egyaránt előfordulnak a húgycső gyulladásai, de a nők anatómiai viszonyai miatt náluk ez az elváltozás gyakoribb.

Női problémák - a mióma

Miért tartunk a rákszűréstől?

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!