Aki járt már húsvét táján Olaszországban, az minden bizonnyal találkozott már ezzel a különleges süteménnyel.
Minden szupermarketben kapható a Colomba, sokféle kivitelben. Akár csokoládéval, akár anélkül, a béke jelképe, amint a húsvéti tojás az új életé. Jelképes a tipikusan húsvét vasárnapi ebéd, a bárány is - amely Jézus Krisztusnak az emberiségért hozott áldozatára hivatott emlékeztetni.
Rómában a leginkább abbacchio kerül húsvétkor a terített asztalara; olyan bárány, amelyet születése után 25-30 nappal levágtak, és addig csak anyatejjel táplálkozott. A bárányt sok rozmaringgal, fokhagymával, olívával, gyöngyhagymával készítik el. Köretnek szívesen fogyasztanak apró újburgonyát és articsókát.
Tipikusan római étkezés a húsvétvasárnapi reggeli is. Míg ugyanis az olaszok reggelire általában csak egy péksüteményt fogyasztanak kávéval, addig húsvétkor alaposan bereggeliznek: kenyeret, sajtot, kolbászt és sós sajtos kalácsot fogyasztanak.
A kulináris ínyencségek közül nem egy évszázados hagyományokkal rendelkezik, de eredete nem minden esetben ismert. Az nyilvánvaló azonban, hogy az emberek a böjt után ünnepelni akarnak, és meg is teszik ezt.
A nagyhét virágvasárnap kezdődik, amikor mise után a pap megáldja a hívek olajfaágait. A nagyhét egyik legrégebbi hagyománya a Via Crucis, a Keresztút a római Colosseumban. A IX. Pius pápa által 1870-ben betiltott és XXIII. János pápa által visszaállított Via Crucis 1490 óta emlékeztet a kereszténység mártíriumára.
Az olaszok híres mondása: Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi.
Ami annyit jelent: a karácsonyt a családoddal töltsd, a húsvétot pedig azokkal a barátaiddal, akiket te választasz!