"Egy rózsaszín cukormázzal nyakon öntött helyszínen csipogó Barbie babák pletykálnak majd fogyókúráról, műkörömről és a megfelelő pillanatban felengedett fehér galambokról" - vélte egy férfiismerősöm, amikor megtudta, hogy menyasszonyképzőbe indulok.
Egy másik, női vélemény szerint az esküvő ma már üzlet, ahol a szerencsétlen ifjú párt olyan költségekbe hajszolják az erre szakosodott iparágak, amelyekre maguk sem gondoltak. "Szerintem ez az egész felhajtás csak arra jó, hogy az egyszerű, bensőséges ünnepet túldíszített rongyrázássá változtassa" - jelentette ki.
Bár ennyire nem voltam szkeptikus, kicsit mégis fenntartással kezeltem az eseményt - egy váláson túl az ember óvatosabban áll a témához - ráadásul a tanfolyam honlapja nem túl informatív, sok konkrétumot nem tudtam meg, még arról sem, mire számítsak, vagy hogy van-e hagyománya az araképzésnek akár külföldön, akár Magyarországon. Alaposabban utánanézve kiderült, bár nem ez az egyetlen ilyen "iskola" a világon, de mégis inkább az a jellemző, hogy a lányok keresnek egy remek esküvőszervezőt, aki helyettük is gondol a részletekre, mindent kitalál, és nekik - kis túlzással - csak azt az egyetlen szót, az igent kell gyakorolni.
Minden, ami kell - kivéve a vőlegényt
Kicsit később kiderült, hogy egyik fanyalgónak sincs igaza.
Egyrészt teljesen normális, hétköznapi nők érkeztek a helyszínre. Egyik-másik diák egyenesen zavarban volt, feszengve ült a kanapén, és csak a szeme sarkából leste a ruhákat, a megterített asztalokat, a kellékekkel teli vitrineket. Voltak persze olyanok is, akik csitriket megszégyenítő módon kuncogtak és kacarásztak - vagy ámuldoztak, mert az osztályterem egy kiállítás közepén volt, ahová majdnem mindent összegyűjtöttek, ami egy esküvőhöz kell. Majdnem mindent, mert például vőlegényt egyet sem lehetett látni.
Másrészt a kiképzés ingyenes, és vállaltan inkább ötletbörze, egyfajta ízelítő a lehetőségek tárházából és tájékoztatás az aktuális ruha-, smink-, frizura- és illattrendekről, mint egy személyre szabott, S.O.S. esküvőszervezés.
Csak a próba ingyenes
Az érkezéskor minden ara-jelölt kapott egy-egy számot, amivel később, ha az ő számát húzták ki a kalapból, megnyerhette a jelen lévő szakemberek - fodrászok, sminkesek, asztrológus, numerológus és parfümőr - szolgáltatásait. Amikor az összes szám elkelt, és moccanni sem lehetett a teremben, kezdődött az óra.
Az osztályfőnök, Fejes Rita bemutatta a szaktanárokat, majd megejtette a sorsolást - aztán kezdődött a kétórás szabadfoglalkozás.
Kiképzésen az arák - még több kép a kurzusról |
"Ez nem a magyar valóság, egy átlagos nő számára megfizethetetlen" - kesergett az egyik résztvevő, Kata, de végül úgy döntött, marad ötleteket meríteni.
Ízelítő az árakból Ruha: Smink és test: Frizura: 10.000 - 30.000 Fotós: 150.000 - 300.000 |
Meg van írva?
Az asztrológust viszont, ha már itt volt, Kata is kipróbálta - bár csodálkozott egy kicsit, hogy mit keres egy "csillagjós" ebben a társaságban.
"Viszonylag érdekes dolgokat mondott, sőt, még azzal kapcsolatban is beszélgettünk, hogy mikorra lenne érdemes időzíteni a nagy napot - konkrét dátumunk ugyanis még nincs, csak azt tudjuk, hogy jövőre szeretnénk egybekelni. Megkérdeztem tőle, elmondaná-e, ha a csillagok szerint a párom és én egyáltalán nem illünk össze a csillagok szerint: azt mondta, ilyen formában nem, inkább arra hívná fel a figyelmet, amit erősíteni kell a kapcsolatunkban. De nálam ilyesmiről nem beszélt, úgyhogy remélem, minden a legnagyobb rendben lesz. Igaz, korábban olvastam a kiállítóterem tulajdonosának egy nyilatkozatát, ami arról szólt, hogy az esküvő utáni napok, évek minőségéért nem vállalnak garanciát. Úgyhogy ez már tényleg rajtunk múlik."
Kiképzésen az arák - még több kép a kurzusról |
Engem Magyarország egyetlen "orra", vagyis parfümőre, Zólyomi Zsolt tanácsai érdekeltek leginkább: tőle a hölgyek nem csak arra kaphattak választ, milyen illattal csábíthatnak a nászéjszakán, de arra is, mivel és hogyan illatosítsa a menyegző helyszínét, ami minden tényezőhöz - a násznéptől a helyszínen át az ifjú párig - passzol.