Gyermekgondozási támogatás

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Gyermekgondozási segély (GYES)

Az a szülő, nevelőszülő, gyám kaphat GYES-t, aki saját háztartásában 3 évesnél fiatalabb gyermeket vagy tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermeket nevel.

Aki GYES-en van, a gyermek másfél éves koráig nem folytathat keresőtevékenységet; másfél éves kora után pedig csak maximum napi 4 órában vállalhat munkát, kivéve, ha azt otthon is lehet végezni, mert otthoni munkavállalásra nem érvényesül az időkorlátozás.

A családtámogatások igénylése, jogorvoslat/noilapozo/jogiugyek/20020906acsaladtamogatasok.html

A szociális és családügyi miniszter méltányosságból GYES-re jogosultságot állapíthat meg a gyermeket nevelő közeli hozzátartozónak is, ha a gyermek szülei három hónapot meghaladóan akadályoztatva vannak a gyermek nevelésében, vagy az egyedülálló szülő kereső tevékenységének hiányában nem biztosítható a család megélhetése.

A miniszter méltányosságból megállapíthatja, illetve meghosszabbíthatja a GYES-t a gyermek általános iskolai tanulmányainak megkezdéséig, legfeljebb azonban 8 éves koráig, ha a gyermek betegsége miatt napközbeni ellátást biztosító intézményben nem gondozható. A tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek 14 éves koráig folyósítható méltányosságból a GYES.

2003. január 1-jétől az ikergyermekeket nevelő szülő a gyermekek tankötelessé válásáig jogosult gyesre.

Gyermeknevelési támogatás (GYET)

Gyermeknevelési támogatásra az a szülő, nevelőszülő, gyám jogosult, aki saját háztartásában három vagy több kiskorút nevel. A támogatás a legfiatalabb gyermek 3 éves korától 8 éves koráig jár.

A gyermeknevelési támogatás mellett legfeljebb napi 4 órás keresőtevékenység folytatható, nem érvényesül azonban ez az időkorlátozás akkor, ha a jogosult otthon dolgozik.

Közös szabályok

A gyermekgondozási támogatást a gyermekkel közös háztartásban élő szülők bármelyike igénybe veheti. Megállapodás hiányában a támogatást igénylő szülő személyéről - kérelemre - a gyámhatóság dönt. Amennyiben a szülők egyidejűleg több gyermek után lennének jogosultak a gyermekgondozási támogatás egyik vagy mindkét formájára, akkor csak egy jogcímen és csak az egyik szülőnek állapítható meg támogatás.

Anyasági támogatás/noilapozo/jogiugyek/20020906anyasagi.html

A gyermekgondozási támogatás havi összege - függetlenül a gyermekek számától - azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével (2002-ben 20100 Ft, 2003-ban 21 800 Ft), töredékhónapban egy napra a havi összeg harmincad része jár.

Az ikergyermekeket nevelő szülők 2003. január 1-jétől az öregségi nyugdíjminimum 200 százalékát kaphatják gyesként.

Nem jár gyermekgondozási támogatás annak a személynek, aki

  • más rendszeres pénzellátásban részesül (kivéve a megengedett időtartamú munkaviszonyban járó táppénzt, baleseti táppénzt;
  • olyan gyermek után igényli a támogatást, akit ideiglenes hatállyal gyermekvédelmi intézményben helyeztek el, átmeneti vagy tartós nevelésbe vettek, vagy 30 napot meghaladóan szociális intézményben helyeztek el;
  • a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben (pl. óvoda, bölcsőde) helyezi el (kivéve, ha a gyermek másfél évesnél idősebb, és napi 4 óránál tovább nem tartózkodik az intézményben, vagy a gyermekgondozási támogatásra jogosult személy közoktatási intézményben vagy felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanul, vagy a gyermek intézményi elhelyezése az óvodai nevelés keretében folyó iskolai életmódra felkészítést szolgálja);
  • előzetes letartóztatásban van, illetve szabadságvesztés büntetését tölti.

Fontos szabály, hogy a támogatások kizárólag a Magyarországon tartózkodó magyar állampolgárokat, illetve a bevándorol vagy menekültként elismert külföldi állampolgárokat illetik meg. Nem jár gyermekgondozási támogatás annak a szülőnek, gyámnak, aki három hónapot meghaladóan külföldön tartózkodik (a hazatérés után újra folyósítható a támogatás).

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!