A természet meglehetősen jól bebiztosította fajunk fennmaradását. Egy újszülött leányka petefészkeiben négyszázezer éretlen petesejt áll készen a beteljesülésre. Ezek háromnegyede fokozatosan felszívódik, és serdülőkorra már "csak" százezer reménykedik a szerencsében. Ezek közül csupán négyszáz érik be életünk termékeny időszakában, végül csak néhány termékenyül meg, és még kevesebb fejlődik érett újszülötté.
Minden éretlen petesejt a petefészek felszínének hámjában található tüszőben vár a sorára. A ciklus kezdetén egyszerre több tüsző is növekedésnek indul, de csak egy marad talpon, a többi elsorvad. Ha mégsem így történik, és egyszerre két vagy több tüsző is beérik, többpetéjű ikrek foganhatnak. A ciklus tizennegyedik napján a tüsző megreped, és útjára bocsátja a petesejtet.
A peteérés a ciklus közepén történik
A legtöbb nő ebből mit sem vesz észre, de van, aki enyhe fájdalomról panaszkodik, más valami körülírhatatlan érzésről beszél. Egyéb jelek is árulkodnak a tüszőrepedés időpontjáról: az ovuláció környékén a testhőmérséklet néhány tized fokkal megemelkedik, a méhnyak mirigyei által termelt váladék (méhnyaknyák) sűrű fehérből áttetszővé, folyékonnyá válik. A termékeny időszakban a méhszáj némileg felpuhul, és egy kicsit megnyílik. Ezek a jellegzetes változások önmegfigyeléssel nyomon követhetők.
Ezen az ábrán a tüszőérés és a petesejtkilökődés folyamatát követhetjük nyomon. Ebben a ciklusban nem jött létre terhesség. |
Amit minden nőnek tudnia kell magáról
Feljegyzéseinket grafikonszerűen megrajzolt ciklusfigyelő táblázatban, kockás lapon érdemes vezetni.
- Mikor volt az első menstruáció?
- Milyen hosszúak szoktak lenni a ciklusok, hány napig tart a vérzés?
- Hány napos volt a legrövidebb és a leghosszabb ciklus?
- Előfordult-e, hogy kimaradt a menstruáció, pedig nem volt terhes? Kiderült-e, hogy mi okozta?
- Mennyi az ébredési alaphőmérséklet a ciklus különböző napjain? Hogyan változik ez az érték éjszakázás, betegség vagy más rendkívüli esemény hatására? (Később szoptatás idején is érdemes ugyanezeket a megfigyeléseket elvégezni.)
- Milyen állagú hüvelyváladékot észlelünk a hüvelybemenetnél? (A megfigyelést mindennap végezzük el, az első két ciklusban naponta háromszor.)
- Milyen jellegzetes testi tünetek tapasztalhatók a ciklus különböző napjain? (Például: fejfájás, álmosság, álmatlanság, feszítő érzés vagy fájdalom az alhasban.)
- Hogyan változik szexuális aktivitásunk a ciklus során? Vannak-e kívánósabb vagy éppen "hűvösebb" napok, amikor csak nehezen jövünk tűzbe?
- Hogyan alakul testi és szellemi teljesítőképességünk a ciklus folyamán?
Vándorút a méh felé
Tüszőrepedés után a petesejt a hasüregbe, majd hamarosan a méhkürtbe kerül. Itt megkezdi útját a petevezetéken keresztül a méh ürege felé, és várja a nagy Őt. Mire a petesejt ideér, a megrepedt tüsző sárgatestté alakul és elkezd progeszteront termelni. A méhnyálkahártya ennek hatására alkalmassá válik a megtermékenyített pete befogadására. A petesejt azonban csak ritkán veszi igénybe ezt a szolgáltatást. Többnyire elmarad a nagy találkozás, a hoppon maradt petesejt felszívódik, a sárgatest"elvirágzik", a méhnyálkahártya leválik, bekövetkezik a menstruáció.
Az ovulációt kevesen veszik észre. A méh nyálkahártyájának a ciklus második felében bekövetkező fokozatos visszafejlődését majd lelökődését viszont a legtöbb nőnél nagyon is jól érzékelhető testi és lelki változások kísérik. A méhizomzat összehúzódása néha alhasi fájdalmat okoz. Ezzel sokaknál a combok, a lábszár fájdalma is együtt jár, mert a vénák rugalmassága hormonhatásra csökkenhet. A szervezet vízvisszatartása is nőhet ilyenkor: van, aki akár másfél kilogrammal is többet nyom a kritikus időszakban. Sok nő mellfeszülésre panaszkodik, ami a fokozott progeszterontermelésnek köszönhető. Sok asszony a menstruáció közeledtével fáradékonnyá, ingerlékennyé, feledékennyé válik.
Ha a gyermek megfogan
A sárgatest visszahúzódása után újabb tüszőérés következik be. A természet nem adja fel! Az ösztrogénszint megemelkedik, a lecsupaszított méhfalon a megmaradt mirigyek, érfalak hámjából lassan újraépül a nyálkahártya. A mirigyek megnövekednek, működni kezdenek, új erek alakulnak ki, ezek tápanyagokkal látják el a területet. A nyálkahártya vastagodni kezd, majd az újabb peteérést követően teljesen megérik.
Eközben a tüszőből kiszabadult petesejt vándorolni kezd a méh belseje felé. És itt találkozik a szerelmes pillanatban felé induló százmillió ondósejt egyikével. A petevezetékben persze már nem olyan nagy a tülekedés, mivel az ondósejtek jó része a savas hüvelyváladékban leli halálát, mások falósejtek martalékaivá válnak, néhány csoport meg egyszerűen eltéved a hüvely és a méh ráncai között. A válogatott csapatnak még egy próbát ki kell állnia: a méh csapkodó csillói keltette ár ellen kell elúszniuk a petesejtig. A győztesek körültáncolják a petesejtet, és addig várnak, amíg a sejt egyik oldalán kis kiboltosulás támad. A "dudorhoz" legközelebbi hímivarsejt, farkát hátrahagyva, befurakszik a petesejtbe: megtörtént a megtermékenyítés. A két sejt kromoszómaállománya egymáshoz rendeződik, megindul a sejtosztódás. Miközben odabent ez a nagy munka folyik, a pete lassan a méh ürege felé úszik. Körülbelül fél nappal a nagy találkozás után révbe ér, majd 3-4 nap múlva "gyökeret ereszt" a méhnyálkahártyába, és tovább folytatja fejlődését.
A sárgatest ebben az esetben tovább "virágzik", így a progeszteron szintje magasabb marad. Ez megakadályozza az újabb tüszők beérését. A méhnyálkahártya tovább vastagodik, még érdúsabb lesz, és lassan kialakul a méhlepény. Új fejezet kezdődik az asszony és a család életében.
Mire kellenek a hormonok?
A női nemi ciklus fő irányítói a hipotalamusz és a hipofízis (agyalapi mirigy) hormonjai, ezek befolyásolják a nemi szervek működését, és a "helyi" hormontermelést. Ezúttal csak működésük lényegéről írunk, valójában sokkal összetettebb a szerepük.
A petefészek az ösztrogéneket és a progeszteront vagy sárgatesthormont termeli.
- Az ösztrogének felelősek a női nemi szervek fejlődéséért, valamint a nőies jelleg kialakulásáért.
Később több területen is elősegítik a megtermékenyülést. Szeretkezés során például érzékennyé teszik a méhizomzatot az oxitocin hatására. Az oxitocin méhösszehúzódásokat kelt, így a női szervezet szinte beszippantja a hímivarsejteket. Az ösztrogének tovább fokozzák a méhkürt mirigysejtjeinek működését, és a csillószőrök mozgását. Ezek a kis karocskák terelgetik jó útra a (a méh felé) a petesejtet. Az ösztrogének felelősek a méhnyálkahártya megvastagodásáért is, így előkészítik a helyet a pete beágyazódásához.
Ha megakadtál a gyermeknevelésben, problémáidra senki nem ad igazán használható választ, és valóban arról szeretnél olvasni, ami igazán érdekel, írj nekünk mamisuli@origo.hu! A Mami-suli írásait az olvasók kérdései alapján igyekszünk összeállítani. |
A szerző korábbi cikkei kismama-témában:
Szabadon szeretnék szülni
Amikor nincs elég anyatej
Ajánlat
Szexinfo - Menstruáció
Medicentrum: A menstruáció kimaradása
Házipatika - A fájdalmas menstruáció
Intim higiénia - tavasszal is
Nem hiányzik a könyvespolcáról?
A női test kézikönyve