Az Earthdance ötlete 1996-ban pattant ki egy Chris Decker nevű zenész fejéből. A célja az volt, hogy az egész világ jóérzésű fiataljait (és öregjeit) a zene és tánc segítségével egy éjszaka, illetve a néhány perces himnusz erejéig lélekben egyesítse a nagy közös célok: a béke és emberség jegyében.
Az Earthdance a New York-i kluboktól a brazíliai őserdei partykig mindenütt szeretetre, békére és humanitárius segítségre tanít: Mahatma Gandhi, Bob Marley vagy éppen a dalai láma üzeneteit közvetítve.
A '96-os kezdés óta az Earthdance a világ legnagyobb szimultán zenei rendezvénye lett. Ami tizennyolc ország huszonkét városának részvételével kezdődött, 2005-re ötven ország háromszázhatvan városának hálózatává nőtte ki magát.
Az alapvetően elektronikus zenei szcénából indult kezdeményezés az eltelt évek alatt a legkülönfélébb zenei stílusok rendezvényeit vonta be, a világzenétől a dzsesszen keresztül a hiphopig vagy reggae-ig.
A rendezvény középpontjában egy mindenütt ugyanakkor felhangzó és kifejezetten erre az alkalomra komponált himnusz-imádság, azaz a Prayer for Peace áll, mely itthon magyar idő szerint szombat éjjel egy órakor csendül majd föl, hogy "lélekben összekösse a világ legkülönfélébb részein táncolókat".
Aki nem tud személyesen megjelenni valamelyik helyszínen, az az interneten élő közvetítést követhet nyomon többek közt Sydney-ből, Amszterdamból, Miamiból.
A sportcsarnokos koncertektől a kisebb klubesteken és elektronikus zenei partykon keresztül egészen a privát házibulikig, bármilyen rendezvény szervezője bekapcsolódhat az Earthdance hálózatába, ha ezen a napon a béke és összefogás jegyében hajlandó pénzt, időt és energiát nem kímélve a szimultán esemény részese lenni.
Az egyszerű szabályok között csupán annyi megkötés van, hogy a rendezvény bevételének legalább felét valamely karitatív célra kell felhasználni. A magyarországi Earthdance idén második alkalommal ajánlotta föl teljes bevételét a Bethesda Gyermekkórház javára.
Az első magyar eseményt egyébként rögtön indulása után, 1997-ben megrendezték az egykori Remizben (az akkor még ismeretlen francia Jaia fellépésével), de a kezdeményezésnek akkor nem lett folytatása. Később, 2002-ben a Cosmicord psytrance-szervező csapat vette föl a fonalat, ők azóta minden évben szerveznek Earthdance-t kisebb-nagyobb szervezői segítségekkel. A Loading Zone után a Shams és a Maitreya csapata is bekapcsolódott, az idei, negyedik magyar Földtánc hátterében tehát már ez az egyre bővülő összefogás áll.
Idén első alkalommal lesz kétnapos a rendezvény itthon - ez a tendencia egyébként világszinten is megfigyelhető, Brazíliában például majd' egyhetes psy-fesztivált hoznak össze a szervezők, igen impozáns fellépőlistával. A hazai felhozatal sem elhanyagolható, a lágy, dallamos psytrance kedvelői körében egyre nagyobb elismertséget kivívó szerb Prosper és német Galactika jön el hozzánk egy-egy live-szett erejéig - mindketten nemrég megjelent szerzői albumukat mutatják be.
Earthdance az új-zélandi Christchurchben
Ahogy a külföldi fellépők, úgy a többi, fesztiválon fellépő művész is lemondott a gázsijáról, így összesen kilenc liveact és számtalan lemezlovas örvendezteti meg most hétvégén a karitatív kedvükben lévő psy-arcokat a Bakony egyik legszebb részén, Zircen.
Earthdance az ausztráliai Melbourne-ben
A különleges dekorációjáról híres Mayahuel chill-sátor mellett egy másik, jógának dedikált egység is áll majd a völgyben. A Sahaja jóga módszerét népszerűsítő társaság ausztrál jógiktól hallott az eseményről (akik hazájukban szintén részt vesznek szombaton az Earthdance-en), és kis kutatómunka után ők maguk találtak rá a magyar szervezőcsapatra.
Earthdance-esek Córdobában, Argentínában
A belépőjegy megvásárlásával tehát mindenki hozzátehet egy keveset a Bethesda Gyermekkórház felszereltségének javításához, amellett, hogy a nemzetközi psytrance-élet két aktuális üdvöskéjének exkluzív lemezbemutató szettjét is meghallgathatja. A belépőjegy ára péntekre kettőezer, szombatra kettőezer-ötszáz, egész hétvégére pedig háromezer-ötszáz forint.