Az amerikai sztárrapper, Nas 2001-es Stillmatic albummal talált vissza önmagához - az anyag igen kedvező kritikákat kapott, és az eladási mutatói is jók. A lemezt aztán az egyik, valaha volt legjobb hiphopalbumnak nyilvánította a The Source nevű vezető amerikai rapmagazin.
Visszatérve az albumhoz: annak idején Jay-Z kezdeményezett egy igazi beefet (beef: beszólás, rappercsata) Nas-szal, hogy végre eldőljön, ki is New York igazi királya. Megtörtént az elképzelhetetlen. Jay-Z laza, de odaverő és vicces stílusával megalázóan beszélt Nas-ról, gyerekének anyjáról és karrierjéről. Sokan azt gondolták akkor, hogy Nas-nak befellegzett, hisz Jay-Z eddig mindenki kerrierjét megtörte, aki az útjában állt.
De Nas nemhogy visszajött egy ötmikrofonos albummal, de ezzel egy időben a válaszaira Jay-Z nem nagyon tudott mit lépni. Mára azonban véget ért a súlyos beszólásokkal tarkított rivalizálás.
Nemcsak hogy közösen léptek színpadra, de az időközben Def Jam-kiadófőnökké előlépett Jigga le is szerződtette egykori ellenségét. Párharcukat mederbe terelték: Jay-Z legutóbbi albumával, a Kingdom Come-mal nagyjából egy időben jelent meg Nas provokatív című nyolcadik sorlemeze, a Hip Hop Is Dead.
A Stillmatic óta megjelent Nas-korongok (God's Son, 2002, Street's Disciple, 2004) Amerikában nagyon is sikeresnek számítottak. Szerencsére a nagyvilág számára is jutott belőlük eltalált sláger (I Can, Bridging the Gap, Just a Moment), s ezek a lemezek talán nem mondhatók ötcsillagos klasszikusoknak, de mégis igazán jol sikerültek.
Nas Jay-Z-vel
A 2006 végére elkészült Hip Hop Is Dead viszont már a '94-es Illmatic és a 2001-es Stillmatic című lemezeket nem múlja felül, de megkockáztatható, hogy eléri az 1996-os It Was Written szintjét. Azt is biztonsággal kijelenthetjük, hogy jogosan hozták ki az amerikai kritikusok a karácsonyi Jay-Z versus Nas mérkőzés győztesének Nasir Jonest: bár zeneileg mindkét lemez kellően szórakoztató, szövegek tekintetében bizony Nas-nak több a mondanivalója, és a nyelve is fürgébben pereg.